Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Aksion i policisë kundër ekstremistëve në Gjermani, një polic i plagosur

  FrontOnline
  22 Mars 2023

  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet e “Qytetarëve të Rajhut ” (Reichsbürger) në Baden-Württemberg.

  SEK kreu sot bastisje në 22 prona në të gjithë Gjermaninë  ndërsa vazhdojnë hetimet për Heinrich XIII Prinz Reuss, i cili planifikoi një sulm të armatosur të Bundestagut dhe përmbysjen eventuale të shtetit demokratik.

  Prokuroria Federale urdhëroi sot kontrollin e dytë të banesave të dyshuara për përfshirje në organizatë. Gjatë një bastisjeje në banesën e një të dyshuari në Badi – Württemberg, qiramarrësi qëlloi dhe plagosi një punonjës policie.

  Punonjësi i policisë është transportuar në spital, ku ndodhet në gjendje të qëndrueshme, ndërsa autori është arrestuar menjëherë. Pesë persona janë arrestuar tashmë në kuadër të hetimit federal të sotëm.

  Prokuroria Federale e ka hetuar rastin prej muajsh, me “dyshimin e krijimit të një organizate terroriste”, ndërsa vlerëson se qëllimi i vendosur nga vetë “qytetarët e Rajhut” ishte dalja përtej rendit ekzistues shtetëror në Gjermani,  me përdorimin e “mjeteve ushtarake dhe dhunës ndaj përfaqësuesve të shtetit.

  Sipas BILD, të dyshuarit përfshijnë policë dhe personel ushtarak.

  Gjatë bastisjes së parë dhjetorin e kaluar, në një nga hetimet më të mëdha për të djathtën ekstreme në Gjermani, u arrestuan 25 burra dhe gra, duke përfshirë kreun e dyshuar të organizatës, Heinrich XIII.

  Organizata është përshkruar nga qeveria si “terroriste veçanërisht e rrezikshme”, me Sekretaren e Brendshme Nancy Fesser.

  Një rol të veçantë në radikalizimin e “Qytetarëve të Rajhut” besohet se ka luajtur organizata konspirative QAnon, e cila në janar 2021 nxiti turmën të sulmonte Capitol Hill./FrontOnline/

   

   

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Lajme30 Maj 2023
  Zëvendës Sekretari Gjeneral për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Përbashkët i Bashkimit Europian, Charles Fries ka arritur në Kosovë, pas situatës së krijuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Lajme30 Maj 2023
  Situata në veri të Kosovës ka shkaktuar anulimin e aktivitetit të planifikuar për sot në kuadër të stërvitjes ushtarake ndërkombëtare “Defender Europe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.