Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  AAK-ja nuk lëshon pe për postin e Presidentit, e ftojnë PDK-në dhe VV-në në Qeveri

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Pak akuzave nga Gjykata Speciale për krerët e UÇK-së, situata aktuale politike në vend ka ndryshuar.

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK)që është edhe pjesë e koalicionit qeverisës, muaj më parë ka prezantuar si kandidat për president RamushHaradinaj, por që deri më tani nuk e ka mbështetjen e partive të tjera.

  Nënkryetarja e kësaj partie, AlbenaReshitaj, ka thënë se partitë e tjera duhet ta përkrahin Haradinaj si president.

  “Mendoj që të gjithë liderët e të gjithë partive politike përtej interesave partiake do të duhej t’a vendosin interesin nacional dhe ne si Aleancë konsiderojmë se është moment kyç që edhe siç e kemi propozuar nga partia që lideri Haradinaj të merr një pozitëme kaq përgjegjësisiçështë presidenti i Republikës së Kosovës”, ka thënëReshitaj.

  Për futjen e PDK-së në Qeveri ajo është shprehur se nëse kjo parti por edhe Vetëvendosja bëhen pjesë e Qeverisë, do të ishte veprim shumë i mençur në këtë kohë.

  “Nëse vendoset qëkoalicionit Qeverisës t’i shtohet edhe Partia Demokratike ndoshta edhe Lëvizja Vetëvendosje, unë konsideroj qëdo të bëjnë punën më tëmençur në këtë situatë që të ofrohemi bashkërisht dhe të bëjmë një plan veprues në mbrojtje të luftës çlirimtare për liri”, ka thënëReshitaj.

  E pyetur se çka do të bëjnë nëseHaradinaj nuk përkrahet për president, Reshitaj tha se në të tilla raste vendosin organet e partisë nëse do të qëndrojnë në Qeveri apo do të largohen.

  “Çdo vendim i mundshëm do të del nga strukturat e partisë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, presim në ditët në vazhdim nëse ka nevojë që të bëjmë një takim me KëshillinDrejtues të AAK-së, për të marrë një vendim definitiv”, ka thënë ajo për Front Online.

  Nënkryetarja e AAK-së që është deputet në Kuvendin e Kosovës nuk e përjashtuar mundësinë që të bashkëpunojnë edhe me VV-në për rrëzimin e Qeverisë në rast se nuk përfillen kërkesat e AAK-së.

  “Ne jemi parti politike shqiptare dhe mbi gjithçka tjetër duhet ta shohim interesin e qytetarëve dhe natyrisht do të duhet të bashkohemi kur e kërkon nevoja”, ka thënë ajo për Front Online.

  Mundësninë për t’iu bashkuar koalcionit qeverisës nuk e ka përjashtuar as PDK-ja.

  Ata do të mblidhen të mërkurën për të vendosur nëse do të bëhen pjesë e ekzekutivit.

  Këtë e ka konfirmuar për Front Online, nënkryetari i PDK-së ShaqirTotaj.

  “ Tash veprimet e Gjykatës Speciale na kanë sjellë në një pozicion ku duhet me e rishiku atë qëndrim. Të mërkurën do të jemi në një takim të Kryesisë Qendrore të PDK-së, përveç tjerash kemi me bisedu edhe për këtë temë”, ka thënë Totaj për Front Online.

  E sipas analistit politik MazllumBaraliu zgjedhjet janë domosdoshmëri për dalje nga situata e krijuar.

  “Zgjedhjet janë të domosdoshme dhe nëse nuk ka mundësi për ndonjë rikonfigurim ose marrëveshje për një qeveri të unitetit kombëtar ose të përbashkët të të gjitha subjekteve politike për shkak të inateve politike dhe ambicieve politike do të thosha patologjike jo reale, atëherë zgjedhjet janë domosdoshmërisht zgjidhja e vetme”, ka thënë Baraliu për Front Online.

   

   

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Marshi për drejtësi që do të mbahet nesër në Prishtinë, e ka mbështetur edhe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ani pse këtë...
  Lajme01 Prill 2023
  Pak orë pasi u arrestua M.B nën dyshimet për djegie të veturave në veri dhe për sulm ndaj Policisë së Kosovës, Lista...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Të tjera
  Lajme01 Prill 2023
  Njëra nga dhomat e Klinikës së Kirurgjisë Torakale në QKUK është e dedikuar për rastet septike, e cila quhet dhoma septike. Hapësirë...
  Lajme01 Prill 2023
  Katër persona, të cilët janë familjarë në mes vete, në Gjilan u përfshinë në një përleshje për çështje pronësore. Menjëherë në vendin...
  Lajme01 Prill 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në 42-vjetorin e demonstratave të 1 dhe 2 prillit priti sot në takim kryetarin e shoqatës...
  Lajme01 Prill 2023
  Një person është arrestuar në Podujevë, për dhunë në familje. Rastin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës në raportin e...
  Lajme01 Prill 2023
  Sot janë bërë 24 vjet nga masakra në familjen Krasniqi në Fushë-Kosovë, që u krye nga forcat paramilitare serbe. Më 1 prill...
  Lajme01 Prill 2023
  Shefi i Stafit të Kabinetit të Presidencës, Blerim Vela ka reaguar pas arrestimit të të dyshuarit për djegien e veturave në veri....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.