Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  A po rrëzohet presidentja Osmani? Deputeti i VV-së: Nëse ndodh, përsëritet ajo që ndodhi gjatë pandemisë

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton Berisha, atëherë do të “përsëritet historia”

  “Nuk kam diçka zyrtare madje nuk besoj se mund të ketë diçka të vërtetë në të. Nëse më kujtohet atëherë, realisht ka qenë vendim KQZ kryesisht tek votat që Lista Srpska ka hedhur tek minoritetet tjera”, tha ai fillimisht.

  “Nuk është çështja tek zotëri Berisha por tek disa deputetë, me sa kujtoj sepse më zure të papërgatitur, atëherë Lista Srpska pati ndarë në vendet ku është shumicë tek disa deputetë tek të cilët do të ushtronin ndikim. Atëherë KQZ pati vendos se forma e votimit ka qenë jolegjitime”, shtoi ai në emisionin DPT te Fidani në T7.

  Tutje, ai tha se që të merren dy vite kohë për një vendim të tillë është e pakuptimtë.

  “Unë nuk mund të konkludoj për paragjykime pa pasur vendim. Por nëse mund të jetë i tillë, një vendi, mendoj se përsëritet rasti kur VV-në në formë jolegjitime në kohë të pandemisë e patën rrëzuar. Kanë kaluar dy vjet të qeverisjes dhe ish-deputeti ën fjalë e pati bërë ankesën qysh në fillim. Tani po u dashkan dy vite të vendoset, kjo më fut në disa tema të cialt realisht nuk janë të përshtatshme për idenë që Gjykata Kushtetuese të vendosë për diçka që ka mundur të jetë jolegjitime”, përfundoi ai.

   

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kati i dytë i një shtëpie është kapluar nga zjarri, si pasojë katër persona kanë marrë lëndime trupore. Sipas policisë, ngjarja ka...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Finlandës, Matti Nissinen në një intervistë ka folur për zhvillimet e fundit në vend, tensionet në veri dhe dialogun Kosovë-Serbi. Diplomati...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Kosovari 47 vjeçar po drejtonte furgonin në mënyrë korrekte kur është goditur nga një makinë që kishte hyrë në korsinë e gabuar...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Udhëheqësi i forcës mercenare ruse, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka thënë se gati të gjithë luftëtarët e tij janë larguar prej qytetit ukrainas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.