×
 • Lajme
 • Lajme

  A do ta marrë LDK-ja postin e presidentit, flasin analistët

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Deklaratat e zyrtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës(LDK) se kryetari i tyre Isa Mustafa do të zgjidhet president i Kosovës në vitin 2021, pas skadimit të mandatit të presidentit aktual Hashim Thaçi, sipas analistëve politik mund edhe mos të jenë të reale.

  Analisti Armend Muja ka thënë për “Front Online” se bisedimet që do të zhvillohen gjatë ditëve në vijim do të jenë më të vështirat, pasi që, do të flitet edhe për postin e presidentit të vendit.

  Muja ka shtuar se  LDK-ja insiston në postin e presidentit, përderisa Lëvizja “Vetëvendosje” insiston për një president konsensual.

  “Ajo që mund të themë aktualisht është se LDK-ja nuk do të mund ta merr postin e presidentit dhe njëkohësisht edhe postin e kryeparlamentarit”, ka sqaruar Muja.

  Megjithatë, këto pengesa ai nuk i sheh si të patejkalueshme.

  “Gjithsesi, unë nuk shoh pengesa te patejkalueshme. Kërkohet më shumë kreativitet në fazat e fundit të diskutimit mes VV-së dhe LDK-së. Mjerisht, koalicioni para-zgjedhor ndërmjet partive nuk u formua për shkak të insistimit për pozita politike. Megjithate, votuesi nuk e ka një mendim të njëjtë. Ka votuar për ndryshim e jo për teke specifike të secilit kandidat”, potencoi Muja për “Front Online”.

  Ai ka folur edhe për bisedimet e deritanishme që janë zhvilluar mes përfaqësuesve të dy subjekteve politike.

  “Të dy partitë kanë zgjedhur qasjen e dialogut (1) teknik – programor dhe (2) politik – ndarja e posteve sipas parimit negociues ‘gjera që pajtohemi ne fillim, ato që nuk pajtohemi ne fund”, shtoi ai.

  Në anën tjetër, analisti Blerim Burjani, thotë se LVV-ja dhe LDK-ja janë duke humbur kohë në arritjen e një marrëveshje koalicioni, siç thotë ai, për dy arsye.

  Sipas tij, fillimisht nuk dihet nëse qeveria e re do ta përfundoj mandatin katër vjeçar, por edhe nëse do të ketë pajtueshmëri të plotë për programin qeverisës mes partnerëve të koalicionit.  /Front Online/

   

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Lajme23 Korrik 2024
  Policia e Kosovës bashkë me Prokurorinë e Shtetit, janë duke zhvilluar një aksion në Pejë kundër disa të dyshuarve për dallavere me...
  Lajme23 Korrik 2024
  Safet Gërxhaliu, ish kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) thotë se bashkëpunimi ekonomik në mes të Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....
  Lajme22 Korrik 2024
  Debati mes dy këshilltarëve bashkiakë të Tiranës, Tedi Blushit dhe Halit Valterit degradoi në përplasje fizike këtë të hënë. Edhe pse seanca...
  Lajme22 Korrik 2024
  Gjyqtarja Valdete Daka ka treguar se përse i ishte refuzuar Faton Hajrizit kërkesa për lirim me kusht. Ajo është shprehur se Paneli...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.