×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  99% e pjesëtarëve të Wagnerit janë larguar nga Bakhmuti

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Udhëheqësi i forcës mercenare ruse, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka thënë se gati të gjithë luftëtarët e tij janë larguar prej qytetit ukrainas të Bahmutit.

  Prigozhin ka thënë në mbrëmjen e së premtes se, 99 për qind e njësiteve të tij tani janë jashtë Bahmutit.

  “Të gjitha pozicionet u janë dorëzuar njësiteve të Ministrisë ruse të Mbrojtjes. Gjithçka është sqaruar”, ka thënë Prigozhin.

  Shefi i Wagnerit ka thënë se trupat e tij do të tërhiqen nga linja e frontit, mirëpo do të vazhdojnë të jenë të stacionuara në rajonin lindor ukrainas, Donjeck.

  Sipas saj, së fundi nuk janë regjistruar “provokime” nga forcat e armatosura ukrainase.
  Komandanti i forcës tokësore ajrore të Ukrainës, Oleksandr Syrskyi, ka thënë se ushtria e tij ka pushuar së luftuari në Bahmut.

  Palët kanë luftuar për Bahmutin që disa muaj.

  Para se të niste lufta, ky qytet i ka pasur rreth 70.000 banorë.

  Ndërkohë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të shtunën për të përditshmen amerikane, Wall Street Journal, se Ukraina është e gatshme të nisë kundërofensivën për të rikthyer kontrollin e territoreve të pushtuara nga forcat ushtarake ruse.

  Rusia tani zotëron territor ukrainas në lindje, jug dhe juglindje të shtetit.

  Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

  Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

  Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

  Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./FrontOnline/

   

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.