Bota/Rajoni

19 persona arrestohen për drogë dhe armë

19 persona arrestohen për drogë dhe armë
14:38 | 08 Dhjetor 2021

Në një aksion të madh të përbashkët të Ministrisë së Brendshme të Republikës Serbe dhe Agjencisë së Hetimit dhe Mbrojtjes së Bosnje Hercegovinës, u arrestua një grup i organizuar kriminal i dyshuar për kontrabandë droge nga Shqipëria dhe Mali i Zi në Bosnje Hercegovinë për një kohë të gjatë dhe më pas për në Kroaci, Slloveni, Hungari dhe Gjermani, njoftoi Zyra e Prokurorit të Bosnjës.

Grupi dyshohet për kontrabandë droge dhe armësh ndërkombëtarisht, në një mënyrë që anëtarët e grupit vepronin në disa vende dhe komunikonin me aplikacione të mbrojtura.

Ministria e Punëve të Brendshme Srpska njoftoi se janë kryer kontrolle në 50 lokacione në zonën e Banja Lukës, Gradishkës, Bijeljinës, Doboj dhe Novi Grad dhe se 19 persona janë privuar nga liria.

Hetimet po kryhen nga Prokuroria e Bosnje Hercegovinës dhe është vendosur bashkëpunimi me strukturat e Europolit dhe BE-së.

Veprimi është rezultat i një hetimi të gjatë nga Zyra e Prokurorit të Bosnjës dhe agjencive policore partnere dhe institucioneve të zbatimit të ligjit nga Bosnje dhe Hercegovina, vendet e rajonit dhe BE-ja, me qëllim zbulimin dhe ndjekjen penale të anëtarëve të grupeve të krimit të organizuar të drogës që veprojnë në Banja Luka, Gradishka dhe qytete të tjera në Bosnje./FrontOnline/

Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë

Të tjera