×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Lirohen mbi 300 fëmijë të rrëmbyer nigerianë

  FrontOnline
  17 Dhjetor 2020

  Më shumë se 300 fëmijë të moshës shkollore, të cilët ishin rrëmbyer në Nigerinë veriore iu dorëzuan të enjten agjentëve të sigurisë qeveritare, tha guvernatori i shtetit Katsina.

  Guvernatori Aminu Bello Masari tha në një intervistë televizive për kanalin shtetëror NTA se një total prej 344 djemsh të mbajtur në një pyll në shtetin fqinj Zamfara ishin liruar.

  “Ne kemi marrë shumicën e djemve, por nuk janë të gjithë,” tha ai, raporton Reuters.

  Djemtë, rrëmbimi i të cilëve u pretendua nga grupi militant islamik Boko Haram në një regjistrim audio të pa verifikuar, do të kontrollohen nga mjekët dhe do të ribashkoheshin me familjet e tyre të premten, tha Masari.

  Rrëmbimi i fëmijëve në një shkollë nigeriane më 11 dhjetor mbërtheu vendin tashmë të ndezur nga pasiguria e përhapur dhe ngjalli kujtime të rrëmbimit të Boko Haram në vitin 2014 të më shumë se 270 vajzave të moshës shkollore në qytetin verilindor Chibok. 100 prej tyre ende konsiderohen të zhdukura, raporton AP.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJNP) së shpejti mund të lëshojë urdhër-arreste për udhëheqësit izraelitë dhe ata të Hamasit, përfshirë kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu,...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Më shumë se 900 mijë njerëz, afërsisht 40% e popullsisë së Gazës, janë zhvendosur në dy javët e fundit ndërsa bombardimet izraelite...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Për herë të parë në Shqipëri kurorëzojnë dashurinë në martesë një çift i komunitetit LGBT. Ndonëse nuk konsiderohet e ligjshme dy vajzat...
  Të tjera
  Lajme20 Maj 2024
  Deputetja Duda Balje në një prononcim për “Debat Plus” ka thënë se nëse bëhet shpërndarja e Kuvendit do e votojë. Ajo gjithashtu...
  Lajme20 Maj 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha se është shumë e rëndësishme arsyeja pse vendi shkon në zgjedhje. I pari...
  Lajme20 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka jap detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit...
  Lajme20 Maj 2024
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, tregoi arsyet e refuzimit të ftesës për takim me kryeministrin Albin Kurti. Ai tha se ftesa e...
  Lajme20 Maj 2024
  Pas shiut të rrëmbyeshëm që përfshiu orët e para të mëngjesit Prishtinën dhe jo vetëm, sipas parashikimeve të fundit, të martën pasdite...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Për herë të parë në Shqipëri kurorëzojnë dashurinë në martesë një çift i komunitetit LGBT. Ndonëse nuk konsiderohet e ligjshme dy vajzat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.