×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  ​Cila ngjyrë e rrobave i përshtatet më mirë fytyrës tuaj?

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Dilni nga ngjyra neutrale dhe zgjidhni ngjyrat e duhura për ju. Çelësi është që të përputhen rrobat me pamje.

  Ngjyra e duhur e rrobave do t’ju bëjë të dukeni elegant dhe të tërhiqni vëmendjen. Ju lejohet të luani me të gjitha pjesët e spektrit për sa kohë që plotësohet një kusht: ngjyra e rrobave dhe pamja duhet të harmonizohen.

  Stilistët thonë se veshja e rrobave me ngjyra të forta nuk është aspak e vështirë. Çështja është të zgjidhni ngjyrat e duhura. Stilistët thonë: rrobat shkojnë me ngjyrën e fytyrës.

  Si ta zgjedh ngjyrën e duhur të rrobave?

  Ashtu si me përbërjen dhe flokët, çelësi për të gjetur ngjyrat tuaja të preferuara fillon me tonin e lëkurës. Ngjyra e lëkurës mund të grupohet në tre kategori: e ngrohtë, e ftohtë dhe neutrale.

  Ju madje nuk mund ta dini se çfarë lloji i përket ngjyrës tuaj të lëkurës. Në atë rast, këtu është mënyra se si ta njohim atë:

  -Ngjyrë e ngrohtë: lëkura me një nënton të gjelbër ose të verdhë. Këtu janë të gjitha zonjat, lëkura e të cilave ka një ngjyrë pak ulliri. Nëse keni këtë lloj lëkure, lirisht mund të mburreni se keni diçka të përbashkët me Jennifer Lopez.

  -Ngjyrë e ftohtë: lëkura me një nëntokë kaltërosh. Zonjat me lëkurë shumë të lehtë dhe shumë të errët gjithashtu merren në konsideratë këtu. Është e rëndësishme që lëkura juaj shpesh të duket e ftohtë. Shikoni Nicole Kidman dhe do të dini nëse i përkisni këtij lloji të lëkurës.

  -Pamje neutrale: ju i përkisni këtij grupi nëse nuk mund të thoni me siguri se jeni tip i nxehtë ose i ftohtë. Julia Roberts ka një pamje neutrale.

  Pasi të keni përcaktuar llojin e lëkurës, është koha të kontrolloni nëse ngjyra e flokëve që keni veshur është e përshtatshme për një pamje të tillë. Vetëm kur flokët dhe pamja janë të harmonizuara, ju mund të luani me ngjyrën e veshjet.

  Cila ngjyrë e flokëve i përshtatet fytyrës time?

  Ne kthehemi në llojin themelor të fytyrës. Nëse jeni një zonjë me një lloj të ngrohtë të lëkurës, duhet të zgjidhni sa më shumë tone natyrale: nga blu e errët në hije kafe të flokëve.

  Për gratë që i përkasin ngjyrës së ftohtë, është e rëndësishme të zgjidhni hije shumë të errëta ose shumë të lehta. Pra, mund të ecësh nga kafe e errët në të zezë ose të jesh një bionde platin po aq me sukses.

  Nëse keni një dukje neutrale duhet të vishni fije. Nëse keni zgjedhur një nga nuancat më të freskëta, bëjeni hije me tone të ngrohta. Dhe nëse flokët tuaj janë në një ton të ngrohtë, thyejini ato me disa nuanca të errëta dhe më të ftohta.

  Pasi të keni përputhur ngjyrën e flokëve me llojin e lëkurës, është koha të ndryshoni ngjyrat e rrobave tuaja.

  Ngjyra e duhur e rrobave për njerëzit me një pamje të ngrohtë

  Nëse keni një pamje të ngrohtë, ngjyrat e mëposhtme janë krijuar për ju:

  – portokalli

  – e verdhë e artë

  – ngjyra e qelibarit

  Mund të përdorni gjithashtu ngjyra nga pjesa e ftohtë e spektrit, por qëndroni në nuancat më të ngrohta të jeshiles dhe blusë. Ulliri dhe bruz janë të mirëseardhura. Ju gjithashtu mund të përdorni ngjyrën vjollcë-të kuqe.

  Ngjyrat neutrale janë krijuar për ju: krem, çokollatë e nxehtë, e bardhë borë dhe e bardhë qumështore.

  Ngjyrat që duhet të shmangni janë e kuqja rubin dhe ametisti.

  Ngjyra e duhur e rrobave për njerëzit me pamje të ftohtë

  Nëse keni një fytyrë të ftohtë, ngjyrat e mëposhtme janë krijuar për ju:

  – dritë blu

  – blu mbretërore

  – vjollcë e errët

  – ngjyra e ametistit

  – ngjyra e livandës

  Nga ngjyrat nga spektri i ngrohtë, ju mund të përdorni rroba në rozë, rubin dhe rozë të lehta. Kur bëhet fjalë për ngjyrat neutrale, qëndroni në ngjyrën gri, blu dhe të bardhën e pastër.

  Ngjyrat që nuk duhet të vishni kurrë janë ato që rekomandohen për njerëzit me pamje të ngrohtë: hije portokalli dhe të verdhë.

  Ngjyra e duhur e rrobave për njerëzit me një pamje neutrale

  Nëse keni një pamje neutrale, ngjyrat e mëposhtme janë krijuar për ju:

  – ngjyra e kajsisë

  – rozë e butë

  – vjollcë e lehtë

  – e kaltër pastel

  Nga ngjyrat neutrale, rekomandohen të gjitha nuancat e gri, si dhe të gjitha variantet e ngjyrës së bardhë dhe ngjyrë bezhë.

  Ngjyrat që nuk duhet të keni janë ato shumë të ndritshme: e kuqja dhe e verdha. Nëse vërtet dëshironi t’i vishni, lërini të jenë të kuqe të mbyllur ose me ngjyrën e një veze të rrahur.

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.