×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Zvogëlojeni fryrjen dhe përshpejtojeni metabolizmin me këto çajëra

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Gjithnjë e më shumë njerëz po vuajnë nga problemet me stomakun. Puna e ngadalësuar e traktit digjestiv, kapsllëku dhe metabolizmi i keq e mundojnë çdo të tretin person

  Mjekët si zgjidhje rekomandojnë përdorimin e rregullt të këtyre tre çajeve.

  Ata kanë efekt të volitshëm në organet e tretjes, qetësojnë lukthin dhe eliminojnë fryrjen, transmeton Telegrafi.

  Çaji nga sena

  Sena (Sennae folium) është bimë tropikale e cila zakonisht përdoret për shkak të cilësive laksative. Përbërësit aktivë të fletëve të saj ndikojnë në zorrët tona, kurse fletët nxisin punën e tyre dhe ndikojnë si laksativ.

  Çaji i senas nxit kontraktimin e zorrëve dhe në këtë mënyrë edhe tretjen.

  Pos fletëve të gjelbra dhe të thata, si laksativ mund të përdoret edhe fryti i kasias. Vetë fryti përmban më pak përbërës aktivë dhe ka ndikime të buta.

  Për problemet me kapsllëkun sena tashmë një kohë të gjatë është në përdorim, mirëpo me rastin e përdorimit duhet patjetër të respektohen udhëzimet, assesi nuk bën të kapërcehet doza ditore dhe është e rekomanduar për përdorim afatshkurtër, sepse mund të shkaktojë dhembje në stomak dhe të dëmtojnë florën e zorrëve.

  Çaji nga kopra

  Nëse vuani nga kapsllëku, fryrja apo keni lukth të irrituar, çaji i koprës është mënyra më e mirë për përmirësimin e tretjes. Ai ndikon në atë mënyrë që vaji esencial në të ka përqendrim të lartë estrogjeni i cili relakson muskujt e zorrëve dhe nxit ngërçet dhe gogësitjet.

  Çaji i koprës gjithashtu ndikon edhe në simptomat e zorrëve irritabile, siç janë fryrja, ngërçet, ënjtjet apo diarreja.

  Është shumë efikas në zvogëlimin e nivelit të thartirës në traktin gastrointestinal, prandaj mund t’i kundërvihet shkëlqyeshëm baktereve të pranishme në zorrë.

  Çaji i gjelbër

  Çaji i gjelbër është plot antioksidant dhe për shkak të përqendrimit të lartë të katehinës që ka në vete mund të vrasë Helicobakeri pylorin, i cili shkakton të thatin në lukth.

  Çaji i gjelbër shkatërron bakteret e këqija por duke mos shkatërruar bakteret e mira të cilat ndikojnë në punën e rregullt të zorrëve.

  Konsumimi i këtij çaji është mënyra më e sigurt e shërimit të infeksioneve të shkaktuara nga bakteret.

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  DASHI Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni...
  Lifestyle29 Nëntor 2023
  “Ankthi i mëngjesit ” nuk është një term mjekësor, por i referohet niveleve të rritura të “hormonit të stresit”, pra kortizolit në...
  Të tjera
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.