×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zvicra refuzon ta ndihmojë Ukrainë me 5 miliardë franga

  FrontOnline
  09 Qershor 2023

  Dhoma e Përfaqësuesve të Zvicrës hodhi poshtë një paketë ndihme prej 5 miliardë franga zvicerane (5.5 miliardë dollarë) për të mbështetur Ukrainën.

  Sipas lajmit në mediat zvicerane, propozimi i paketës së ndihmës, i cili parashikohej të zgjaste 5 deri në 10 vjet, u refuzua nga Komisioni për Politikë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve.

  Ministri i Jashtëm zviceran, Ignazio Cassis në një deklaratë lidhur me vendimin tha se Zvicra ka përgatitur tre paketa mbështetëse për popullin ukrainas dhe se ata nuk mund të parashikojnë se sa do të ishte nevoja për rindërtim për shkak të luftës së vazhdueshme.

  “Zvicra ka dhënë tashmë kontribut të madh financiar për Ukrainën. Qeveria zvicerane ka ndarë tashmë rreth 1.5 miliardë franga për Ukrainën dhe rajonin për periudhën 2025-2028”, tha Cassis.

  Paketa e ndihmave ishte planifikuar të përdoret për ndihma humanitare, mbrojtjen e popullatës civile, çminimin dhe ndërtimin e paqes. Është thënë se vendimi është marrë një javë para fjalimit të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy në Parlamentin zviceran.

  Çështja e ndihmës për Ukrainën pritet të jetë sërish në agjendën e Parlamentit më 12 qershor.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Rene Troccaz është i dërguar i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...
  Të tjera
  Sport29 Shtator 2023
  Monza ka konfirmuar zyrtarisht nënshkrimin me Alejandro ‘Papu’ Gomez me një kontratë deri në fund të sezonit 2023-24. 35-vjeçari arrin si transferim...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të presidentit të ShBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan. Kurti e...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se përgjegjësit për sulmin në Banjskë ndodhen në Serbi....
  Lajme29 Shtator 2023
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, në një intervistë dhënë një mediumi në Shqipëri ka trajtuar zhvillimet e fundit në Kosovë si dhe...
  Lajme29 Shtator 2023
  Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd, analisti Dushan Janjiq deklaroi në një intervistë në “Info Plus” në RTK, se grupi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka njoftuar se e ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.