Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zvicër, epidemia e COVID-19 në nivelin më të lartë

  FrontOnline
  21 Gusht 2020

  Zvicra regjistroi sot, për herë të dytë këtë javë, më shumë se 300 raste të reja ditore të COVID-19, një nivel i paarritur që nga mesi i prillit.

  “Situata është nën kontroll, por mbetet e brishtë”, vlerësoi ministri zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset, duke vënë në dukje një ulje të caktuar të disiplinës brenda popullatës dhe duke bërë thirrje për respektimin e gjesteve barrierë dhe masave të karantinës.

  Qeveria zvicerane nuk vendosi kufizime aq të rrepta, sa vendet e tjera europiane, por ato u hoqën gradualisht nga 27 prill, duke lejuar kthimin e nxënësve në shkolla në mes të majit.

  Megjithatë, që nga mesi i qershorit, numri i çështjeve të reja ditore ka vazhduar të rritet, duke i detyruar autoritetet të marrin masa, raporton ATSh.

  Që nga korriku, vënia e maskave mbrojtëse është bërë e detyrueshme në transportin publik dhe në disa kantone, siç është Gjeneva, ku numri i rasteve është rritur veçanërisht, përdorimi i tyre është bërë i detyrueshëm edhe nëpër dyqane.

  Gjeneva, gjithashtu, ka mbyllur klubet e natës, baret dhe vendet e tjera të argëtimit, për të frenuar përhapjen e COVID-19.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një tren ekspres në Indi është përplasur me një tren mallrash, dhe për pasojë janë lënduar të paktën 179 pasagjerë. Sipas raportimeve...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i i vendit,  Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence. Në takimit u...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati tha se nuk duhet të mbrohet deklarata e kryeministrit Albin Kurti për sekretarin amerikan Antony Blinken. Derisa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë që pandëshkueshmëria e kriminelëve në zonën e veriut të Kosovës ka përfunduar. Sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Mot pothuajse të ngjashëm pritet të kemi edhe gjatë dy ditëve të fundjavës. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se në...
  Lajme02 Qershor 2023
  Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviq, ka vizituar një pjesë të Forcave të Armatosura...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministria e Punëve të Brendshme ka publikuar të premten bilancin e deritashëm të sulmeve gjatë protestave të dhunshme të ditëve të fundit,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.