Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zimbabve ka arrestuar 105 mijë persona në 1 muaj për shkelje të rregullave anti-coronavirus

  FrontOnline
  20 Korrik 2020

  Më shumë se 105,000 persona janë vënë në pranga në Zimbabve që nga muaji mars për shkelje të rregullave që synojnë të parandalojnë përhapjen e koronavirusit, ka bërë të ditur policia vendase.

  Gati një mijë persona janë arrestuar vetëm gjatë dy ditëve të fundit, kryesisht për “lëvizje të panevojshme” ose për mos vënie të maskave.

  Kritikët akuzojnë qeverinë se është duke përdorur pandeminë për përfitime politike, madje sipas tyre, po përdoren masat për të arrestuar aktivistët e opozitës.

  Opozita vendase ka paralajmëruar një protestë të madhe më 31 korrik, ku do të kërkohet dorëheqja e Presidentit Emmerson Mnangagwa.

  Sipas rregullave aktuale, të gjithë qytetarët që kthehet në Zimbabve nga jashtë vendit duhet të qëndrojnë në izolim për 3 javë, në një strukturë të aprovuar nga qeveria. Sipas policisë, deri tani të paktën 276 persona kanë braktisur karantinën, përfshirë edhe disa që kishin rezultuar pozitivë.

  Zimbabve është një shtet me pak më shumë se 14 milionë banorë dhe të paktën nga shifrat zyrtare të publikuara deri tani nga autoritetet vendase, duket se kanë arritur ta mbajnë nën kontroll koronavirusin edhe pse me masa të rrepta. Deri tani janë konfirmuar rreth 1500 të prekur, nga të cilët kanë ndërruar jetë 25 persona.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i cili është në shënjestër të protestave në Beograd, nuk është dukur kurrë më i humbur sesa kur...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Ish-kryeministri britanik Boris Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit me efekt të menjëhershëm pas marrjes së raportit “Partygate”. Raporti...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.