Gjuha:
×
 • Auto
 • Auto

  Zhurma e trafikut rrit rrezikun e presionit të lartë të gjakut

  FrontOnline
  23 Mars 2023

  Sipas një studimi të publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë “JAÇ: Advances”, zhurma e trafikut shoqërohet me një rrezik të shtuar të hipertensionit.

  Studimet e mëparshme kanë treguar një lidhje midis trafikut rrugor të zhurmshëm dhe rritjes së rrezikut të presionit të lartë të gjakut, por ishte e paqartë nëse zhurma apo ndotja e ajrit luanin një rol më të madh. Hulumtimet e reja tregojnë se ekspozimi ndaj zhurmës së trafikut rrugor mund të rrisë rrezikun e presionit të lartë të gjakut.

  Për hulumtimin, shkencëtarët përdorën të dhëna nga baza e të dhënave biomjekësore britanike Biobank UK. Ata analizuan të dhënat për më shumë se 240,000 njerëz të moshës 40-69 vjeç pa hipertension.

  Ata vlerësuan zhurmën e trafikut rrugor bazuar në adresën e banimit dhe një mjet modelimi europian, Metoda e Përbashkët e Vlerësimit të Zhurmës. Duke përdorur një mesatare prej 8.1 vitesh të të dhënave të ndjekjes, ata vunë re se sa njerëz vuanin nga hipertensioni.

  Jo vetëm që zbuluan se njerëzit që jetonin pranë zhurmës së trafikut rrugor kishin më shumë gjasa të zhvillonin presion të lartë të gjakut, por ata zbuluan gjithashtu se rreziku rritej me nivelin e zhurmës.

  Këto lidhje u mbajtën edhe kur studiuesit përfshinin ekspozimin ndaj grimcave të imëta dhe dioksidit të azotit.

  Megjithatë, njerëzit që kishin ekspozim të lartë si ndaj zhurmës së trafikut ashtu edhe ndaj ndotjes së ajrit kishin rrezikun më të lartë të hipertensionit, gjë që tregon se edhe ndotja e ajrit luan një rol.

  Studiuesit vënë në dukje se politikat e shëndetit publik, të tilla si vendosja dhe zbatimi i udhëzimeve më të rrepta të zhurmës, përmirësimi i kushteve të rrugëve dhe investimi në automjete më të qeta, mund të zbusin efektet negative të zhurmës së trafikut rrugor./FrontOnline/

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Auto27 Maj 2023
  Ford Motor të enjten bëri të ditur se ka arritur marrëveshje me Tesla e cila do t’i lejojë pronarët e veturave elektrike...
  Auto25 Maj 2023
  Qeveria britanike beson se ka siguruar një premtim nga pronari i Jaguar Land Rover, Tata për të ndërtuar një fabrikë gjigante të...
  Auto24 Maj 2023
  Gjiganti gjerman i veturave do të prezantojë të mërkurën një version të ristrukturuar të SUV-it të tij më të madh në Evropë....
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Lajme30 Maj 2023
  Zëvendës Sekretari Gjeneral për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Përbashkët i Bashkimit Europian, Charles Fries ka arritur në Kosovë, pas situatës së krijuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.