Bota/Rajoni

Zgjmi nga koma dhe dalja nga spitali, rrëfimi i kreut të opozitës ruse: 30 ditët e mia të ferrit!

Zgjmi nga koma dhe dalja nga spitali, rrëfimi i kreut të opozitës ruse: 30 ditët e mia të ferrit!
16:54 | 23 Shtator 2020

Kreu i opozitës ruse Alexei Navalny ka folur më në fund për publikun pas më shumë se një muaji në koma pas helmimit që ju bë në Siberi.

Ai, nga spitali në Berlin, ka shkruar një mesazh për mbështetësit e tij në faqen e tij zyrtare në instagram, ku bën të ditur se ka kaluar një situatë të tmerrshme. Ja mesazhi i plotë i tij:

“Herën e parë ata më vunë para pasqyrës pas 24 ditësh në reanimacion (nga të cilët 16 ishin në koma). Mu duk vetja një personazh nga filmi “Zoti i unazave”. Dhe më besoni, nuk ishte fare kukudh. Isha jashtëzakonisht i mërzitur: Mendova se nuk do të dilja kurrë.

Por mjekët vazhduan të bënin mrekullinë e tyre, unë punova me një fizioterapist, hëngra, u përpoqa të flija më shumë (problemi më i madh deri më tani). Ditët e fundit, madje më lejohej të dilja në ballkonin e përbashkët 2 herë për 5 minuta në ditë. Vërtetë, ballkoni ishte edhe më melankolik: koha ishte e mrekullueshme, dielli po shkëlqente, kishte disa parqe dhe pemë poshtë, dhe mua më dukej vetja sikur isha në lagjen time.

Por dita ka ardhur – urra! Pas 32 ditësh qëndrimi në spital, mjekët vendosën që shërimi i mëtejshëm të kërkojë jo trajtim spitalor, por normalizim të jetës. Ec, kalo kohë me familjen, më thanë. Zhytu në rutinën e lëvizjeve të përditshme. Dhe tani – hop – tashmë jam duke ecur nëpër park me pantallona që duken tre masa më të mëdha. Planet janë akoma të thjeshta: një fizioterapist çdo ditë. Ndoshta një qendër rehabilitimi. Qëndro në njërën këmbë.Merr përsëri kontrollin e gishtërinjve tuaj plotësisht. Ruaj ekuilibrin. Duket qesharake, por unë ëndërrova të mësoja se si të ngisja një skate-bord prapa një varke me vela. Tani po mësoj të qëndroj në njërën këmbë. U shfaqën të gjitha llojet e gjërave qesharake. Për shembull, nuk mund ta hedh topin me dorën e majtë. Mund të kap, por jo ta hedh. Truri thjesht nuk dëshiron ta bëjë këtë lëvizje. Ose të shkruaj me dorë. Deri kohët e fundit, ajo nuk ka punuar në një linjë. Gjatë gjithë kohës kam filluar  të shkruaj në një kolonë. Rehabilitimi, në përgjithësi spo ecën keq.

Shumë faleminderit përsëri ekipit të mjekëve në Klinikën Charite dhe profesor Eckard personalisht. Ata bënë një punë të pabesueshme. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen. Ishte dhe mbetet shumë e rëndësishme. Mos mendoni se nuk e di se çfarë po shkruani. Sapo fillova të mendoj pak a shumë, ata më lexojnë komentet. Nga rruga, do të përpiqem të kaloj pak më shumë kohë në rrjetet sociale. Dje erdhi një neuropsikolog dhe bëri teste për të parë nëse isha budalla. Unë pyes: çfarë të bëj që të kthehem shpejt nga pikëpamja e jo vetëm fizike, por edhe e kokës.

Më pëlqeu përgjigjja: lexo më shumë, shkruaj në rrjetet sociale. Luaj Video lojera. Duhet të zbuloj nëse nga spitali mund të marrë një recetë për një Play Station 5”.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera