×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zelensky: Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen nga SHBA dhe Evropa

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në luftën e saj kundër pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë.

  “Shtetet e Bashkuara janë një nga liderët në ndihmën dhe mbështetjen e Ukrainës, në mbrojtjen e demokracisë. Ndjej se ka mbështetje në Shtetet e Bashkuara,” tha Presidenti Zelensky në një intervistë të mërkurën për kanalin italian Sky TG24.

  Presidenti ukrainas tha se ka “mbështetje 100% nga Shtëpia e Bardhë” dhe “mbështetje të madhe në Kongres”. Ajo vjen në një kohë kur pretendentët kryesorë që konkurrojnë për të plotësuar postin vakant të Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve kanë shprehur qëndrime të ndryshme për Ukrainën.

  Projektligji i ndalimit i miratuar këtë fundjavë për të mbajtur hapur qeverinë e SHBA-së nuk përfshinte fonde shtesë për Ukrainën, për shkak të kundërshtimeve nga disa konservatorë. Administrata e Presidentit Joe Biden paralajmëroi se kjo do të kishte pasoja të rënda për luftën. /Abc news

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Edona dhe Adri kanë diskutuar për zhvillimet që kanë ndodhur në shtëpi. Pas situatave të ndryshme,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka filluar të njoftohen më tepër me Kaderin, gjatë darkës pas ‘Prime’. Ai tha për Kaderin se “është një vajzë simpatike”....
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Derisa po qëndronin në dhomën e gjumit Kaderi ka thënë se “unë ndihem e kërcnuar nga Blerando”. Ai duke kënduar i ka...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banori më i ri i Big Brother VIP Kosova, Ardi dhe Buci kanë diskutuar për sjelljet e Bleros, ku disa nga deklaratat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.