×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zelensky përgëzon Erdoganin, thotë se pret në ‘forcimin’ e lidhjeve

  FrontOnline
  28 Maj 2023

  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin rus e ka pozicionuar veten si ndërmjetës në konfliktin në vazhdim.

  “E përgëzoj Presidentin Erdogan për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale. Shpresojmë të zhvillojmë bashkëpunimin tonë për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës dhe të forcojmë më tej partneritetin tonë strategjik për të mirën e vendeve tona,” – ka shkruar Zelensky në Twitter.

  Presidenti Recep Tayyip Erdogan do të zgjasë 20 vitet e tij në krye të të Turqisë, pasi fitoi balotazhin presidencial të vendit të dielën.

  Erdogan mori 27,513,587 vota, ose 52,14% të votave të hedhura, sipas shifrave të publikuara nga Këshilli i Lartë Zgjedhor i vendit, duke mposhtur kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu i cili kishte 25,260,109 vota, ose 47,86%, shkruan CNN.

  Në anën tjetër, kandidati presidencial Kemal Kilicdaroglu tha se do të vazhdojë të luftojë për “demokracinë e vërtetë” në Turqi në një fjalim nga selia e partisë së tij në Ankara.

  “Në këto zgjedhje u bë i qartë vullneti i popullit për të ndryshuar një qeveri autoritare, pavarësisht nga të gjitha presionet”, tha Kilicdaroglu.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.