Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zelensky: Nuk do t’i falim kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Buçë

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Ukraina nuk do t’i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes së qytetit pas 33 ditësh okupim. Pas tërheqjes së forcave ruse, trupat e civilëve u zbuluan në rrugët e Buçës dhe ai qytet u bë sinonim i brutalitetit rus.

  Autoritetet ukrainase vlerësojnë se 1,137 civilë u vranë në zonat e çliruara të rajonit të Kievit, nga të cilët 461 ishin në Bucha. Mes viktimave ishin 37 fëmijë. Hetuesit ndërkombëtarë po mbledhin prova për masakrën në atë qytet. Reuters shkruan se sot Buça është plot jetë; familjet e reja shëtisin nëpër rrugët qendrore dhe tingujt e punimeve të ndërtimit dëgjohen gjithandej.

  Por plagët nga lufta janë ende të dukshme nëpër qytet, si ndërtesat e shkatërruara dhe deponitë e mbushura me makina të shkatërruara dhe automjete ushtarake. Gardhet përgjatë rrugës Jablunska, ku u vranë dhjetëra civilë, ende kanë vrima plumbash. Rusia mohon se forcat e saj kanë kryer krime lufte në Buça./FrontOnline/

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.