×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zelensky në OKB: Rusia po kryen gjenocid dhe po rrëmben fëmijët ukrainas

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka mbajtur një fjalim para liderëve botëror në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York.

  Ai filloi duke thënë se Rusia po i shfrytëzon si “armatim” mungesën globale të ushqimit dhe krizën e energjisë, raporton skynews.

  Ai tha se Moska po e bënte këtë me shpresën që disa ose të gjitha territoret e aneksuara të Krimesë, Zaporizhzhia, Luhansk, Donetsk dhe Kherson të njihen ndërkombëtarisht dhe ligjërisht si tokë ruse.

  Ai më pas akuzoi Rusinë për rrëmbimin e fëmijëve ukrainas dhe se po i mësojnë ta urrejnë Ukrainën.

  “Ky është padyshim një gjenocid. Ne duhet të veprojmë të bashkuar për të mposhtur Rusinë, në mënyrë që OKB të mund të fokusohet në sfida të tjera globale”, shtoi ai.

  Lideri ukrainas më pas njoftoi planet për të pritur një samit global të paqes, duke i bërë ftesë “të gjithë atyre që mos të tolerojnë agresionet”.

  Ndryshe, do të ketë seanca private kokë më kokë midis Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres dhe Rusisë, Ukrainës dhe Turqisë, por Rusia dhe Ukraina nuk do të takohen në New York.

  https://youtu.be/2PjqVLmGRVY 

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.