Bota/Rajoni

Zelensky bën hapa të mëtejshëm për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Zelensky bën hapa të mëtejshëm për anëtarësimin e Ukrainës në NATO
08:58 | 06 Tetor 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai kishte “bërë hapa të mëtejshëm në rrugën e integrimit euroatlantik të Ukrainës” gjatë një bisede telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg sot.

Në një postim në Twitter, Zelensky tha: “Unë jam në kontakt të vazhdueshëm me partnerët tanë strategjikë. Pata një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg”, shkruan BBC.

Ndërkohë, Stoltenberg tha se “NATO do ta mbajë dhe rritë mbështetjen për Ukrainën për aq kohë sa të duhet”.

Ai shkroi në Twitter: “Fola me Presidentin Zelensky dhe vlerësoi popullin dhe forcat e guximshme ukrainase për përparimin mbresëlënës në rikthimin e territorit të tyre nga agresorët rusë”.

“Rusia duhet të ndalojë luftën që ka nisur”.

Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj

Të tjera