Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zelanda e Re vazhdon masat e kufizimit për 12 ditë tjera

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Kryministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka njoftuar se do të zgjasë për 12 ditë tjera kufizimet e vëna për parandalim të përhapjes së koronavirusit, pasi numri i personave të infektuar është rritur në 29.

  “Ekzistojnë katër “nivele të alarmit” në Zelandën e Re, dhe Auklland është në nivelin e tretë nga dita e mërkurë.

  Arden ka thënë se pjesa tjerët e shtetit është në nivelin e dytë, dhe se të gjitha këto masa do të vazhdohen.

  Zelanda e Re ka arritur ta ndalë me sukses përhapjen e koronavirusit, duke regjistruar 102 ditë pa asnjë të infektuar.

  Origjina e shpërthimit të ri në Auklland – qytetin më të madh të Zelandës së Re, me popullsi prej 1.5 milion banorëve – është duke u hetuar ende.

  Kryeministrja e këtij vendi ka thënë se beson që brenda 12 ditëve, origjina e shpërthimit të virusit do të identifikohet, do të izolohet, në mënyrë që më pas të ketë kthim në nivelin e dytë të rrezikut.

  Numri i personave të vdekur si pasojë koronavirusit në botë, ka tejkaluar shifrën 750,000 sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

  Sipas po këtij institucioni, numri i të infektuarve në nivel global me koronavirus ka shkuar në më shumë se 20,7 milionë.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti aktual i klubit futbollistik Monza, Silvio Berluscoini është shtruar në spital. Ish-kryeministri i Italisë dhe ish-presidenti i Milanit, është shtruar në...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Kërcënimet për bomba gjoja të vendosura mbërritën sot në adresat e disa kopshteve dhe shkollave të Podgoricës. Nxënësit e disa shkollave fillore...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  “Për ne është thelbësore që Serbia dhe Bashkimi Europian të funksionojnë së bashku, gjegjësisht që Serbia të anëtarësohet në BE”, tha sot...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Se ka krisje mes raporteve Kosovë – SHBA, nuk e mohon as deputeti Xhavit Haliti. Ai për Front Online thotë që shteti...
  Lajme09 Qershor 2023
  Deputeti Xhavit Haliti në një prononcim për Front Online thotë se marrëveshjet që janë nënshkruar në Bruksel e Ohër nuk janë lojë...
  Lajme09 Qershor 2023
  Gjatë vizitës në Kosovë ditë më parë i dërguari amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se e premtja është afati...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Kërcënimet për bomba gjoja të vendosura mbërritën sot në adresat e disa kopshteve dhe shkollave të Podgoricës. Nxënësit e disa shkollave fillore...
  Lajme09 Qershor 2023
  Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi në takimin e mbajtur me kolegjiumin e kryeprokurorëve të prokurorive të vendit. Sipas...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  “Për ne është thelbësore që Serbia dhe Bashkimi Europian të funksionojnë së bashku, gjegjësisht që Serbia të anëtarësohet në BE”, tha sot...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.