Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Zeka: Të fillojë së implementuari sa më shpejt Pakoja për Rimëkëmbje Ekonomike

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Pakoja për Rimëkëmbje Ekonomike e propozuar nga Qeveria e Kosovës në krye me Avdulllah Hotin, po shihet me optimizëm nga komuniteti i bizneseve. Të paktën kështu ka deklaruar në një intervistë për Front Online, drejtori i OEAK, Arian Zeka.

  “Në masë të madhe besojmë që reflektojnë kërkesat edhe të OEAK dhe të komunitetit të biznesit në përgjithësi, por në këtë moment kohor, pavarësisht shumës natyrisht që ajo çfarë duhet të ndodh është implementimi i shpejt i këtyre masave. Presim që nesër Kuvendi të aprovojë në lexim të parë edhe të përshpejtojë aprovimin përfundimtar të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike”, ka thënë Zeka për Front Online.

  Ai vlerëson që në këtë fazë është mëse e nevojshme që të fillojë implementimi i këtyre masave në kuadër të kësaj Pakoje.

  “Në këtë fazë që ne jemi duke kaluar është mese e nevojshme që të nis zbatimi i këtyre masave të planifikuara nga Pakoja e Rimëkëmbjes. Nëse nuk gabohem janë diku 9 masa kryesisht që kanë për qëllim lehtësimin e qasjes në financa për bizneset ku shteti do të garantonte deri në një shumë dhe një përqindje të caktuar, kreditë që do të jepeshin për bizneset që pastaj do të përbënin një injektim goxha të rëndësishëm në ekonominë e vendit”, ka thënë ai.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.