Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Zëdhënësi i VV’së: S’ka rëndësi që një pjesë e vogël e Ujmanit gjendet në Serbi, ai është i Kosovës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Zëdhënësi i Vv’së, Përparim Kryeziu, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se Liqeni i Ujmanit i takon plotësisht Kosovës dhe ai është ndërtuar pasi Kosova kishte blerë të gjithë sipërfaqen tokësore ku gjendet ky liqen artificial.

  “Nuk ka rëndësi që një pjesë e vogël e liqenit të Ujmanit është në Serbi, ajo është ndërtuar nga Kosova. Ajo është ndërtuar nga Kosova për Kosovën. 2.7 kilometra janë shpronësuar nga Kosova me vlerë prej 10.7 milionë dollarë. Së pari. Se së dyti ai liqen artificial nuk do të kishte vlerë po të mos ishte diga në anën e Kosovës”, tha ai.

  Tutje ai e shpjegoi edhe statusin e liderit të VV’së Albin Kurti në Facebook.

  “Albin Kurti deshi të bëjë të ditur opinionit publik se liqeni është artificial dhe nuk është liqen natyror. Avdullah Hoti zakonisht po i përmend me shkujdesje totale dhe pa pikë kompetence liqenet e Shkodrës dhe atë të Ohrit. Kjo nuk ka lidhje me çështjen e Liqenit të Ujmanit”, shtoi ai.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i ngrohtë. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...
  Lajme22 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sjellë Marrëveshjen e Ohrit, ku bën pjesë Asociacioni...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...
  Lajme22 Mars 2023
  Muaji i Ramazanit do të fillojë nga nesër e enjte, 23 mars. Këtë muaj të shenjtë, të gjithë besimtarëve islam, ua kanë...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Kryeministri me mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka uruar për fillimin e muajit të shenjtë të Ramaznit, duke uruar...
  Lajme22 Mars 2023
  Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratikë të Kosovës, Muhamet Hamiti, ka komentuar deklaratën e kryeministri, Albin Kurti rreth Asociacioni në RTK. Hamiti...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.