×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zëdhënësi i Putin: Marrëveshja për Kosovën duke e respektuar Serbinë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Rusia konsideron se secila zgjidhje për Kosovën duhet të bëhet duke e respektuar Serbinë dhe duhet të jetë e bazuar në rezolutën e Këshillit të Sigurimit, por zëdhënësi i Putin s’e ka përmendur rezolutën 1244.

  I pyetur rreth qëndrimit të Federatës Ruse rreth Kosovës, Peskov ka thënë se ajo është diçka që dihet. Sipas raportimeve të mediave serbe, bie në sy që Peskov nuk ka përmendur formulimet se Kosova është pjesë e Serbisë dhe se Moska e respekton integritetin territorial të Serbisë me Kosovën në të.

  “Konsideromë se secila zgjidhje duhet të jetë e bazuar në parimet e respektimit të Republikës së Serbisë, dhe duhet gjithashtu të propozohet dhe realizohet në kuadër të rezolutës relevante të KS të OKB’së” ka thënë Peskov.

  I pyetur nëse Putin në takimin me Vuçiq ka kërkuar që bisedimet ti ndërmjetësojë BE e jo SHBA, Peskov ka thënë se Presidentët e Rusisë dhe Serbisë në mënyrë substanciale e kanë shqyrtuar situatën në Ballkan dhe se më i rëndësishmi është rezultati i dialogut.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.