×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zëdhënësi i AK-së: Grekët duhet të mësojmë se si flitet me Turqinë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Omer Çelik, zëdhënësi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) tha se autoritetet greke duhet të mësojnë se si flitet me një shtet të madh si Turqia.

  Z. Çelik bëri deklarata lidhur me agjendën e mbledhjes së djeshme të Këshillit Qendror Vendimmarrës dhe Ekzekutiv të partisë.

  Duke kritikuar qëndrimet e Greqisë dhe Qipros greke lidhur me zhvillimet në Mesdheun Lindor dhe Egje, zëdhënësi Çelik tha: Sabotimin e vazhdueshëm të Greqisë dhe Qipros greke në Egje dhe Mesdheun Lindor, në një kohë ne po ofrojmë qartë garancinë tonë për paqen në këtë rajon, ne e shikojmë si “sjellje fëminore”.

  Në një deklaratë për konsum të brendshëm një ministër në Greqi ka folur për kinse “luftë (me Turqinë”, për një operacion ushtarak” (kundër Turqisë),- u shpreh Çelik dhe shtoi: “Ministri grek i Mbrojtjes apo të tjerët duhet të mësojmë fillimisht se si duhet folur me një gjuhë të arsyeshme. Ata duhet të mësojnë se si duhet folur me një shtet të madh si Turqia. Nëse ne i marrim seriozisht dhe u kthejmë përgjigje me të njëjtën monedhë, atëherë kjo do të shkaktonte tensione të mëdha”. /TRT

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Ministri i Jashtëm i RMV-së, Bujar Osmani sot deklaroi se me vendimit e fundit të Këshillit Ministror është shpëtuar OSBE. Ai në...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Të tjera
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Mbrojtja e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, është duke hetuar çështjet që ndërlidhen me kufizimin e komunikimeve për të akuzuarit pranë Gjykatës...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se dy persona janë arrestuar në lidhje me vrasjen e Liridona Murselit. Sipas raportimeve, Naim Murseli dyshohet...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona për rastin e vrasjes së Liridona Murselit, vrasje kjo e cila tronditi vendin më 29...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Burime të “Indeksonline” bëjnë të ditur se autori i vrasjes së Liridona Murselit dyshohet të jetë Granit Plava. Ai është prangosur nga...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se dy persona janë arrestuar në lidhje me vrasjen e Liridona Murselit. Nacionale ka marrë vesh nga...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.