×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Zbuloni sekretet e kurimit të sëmundjeve të fshehura te çaji i kanellës

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Me origjinë nga Sri Lanka, çaji i kanellës është përdorur nga mjekësia orientale prej mijëra vjetësh për të kuruar të ftohtin, problemet me tretjen dhe spazmat dhe duke përmirësuar gjithashtu qarkullimin e për të pasur më shumë energji e vitalitet

  Përveç vetive anti-inflamatore, kanella ka edhe veti antivirale, antibakteriale dhe antikërpudhore, në gjendje për të luftuar viruset, për të penguar zhvillimin e baktereve dhe për të luftuar infeksionet, përfshirë edhe ato të shkaktuara nga kërpudhat.

  Zbuloni avantazhet e këtij çaji:

  -Përmban antioksidantë
  -Mund të rrisë ndjeshmërinë e insulinës
  -Redukton sheqernat në gjak
  -Redukton rrezikun nga komplikacionet e diabetit
  -Ndihmon në humbjen e peshës
  -Rrit përqëndrimin
  -Përmirëson qarkullimin
  -Kontribuon në funksionimin e sistemit tretës

  Kujdes! Çfarë duhet të keni parasysh:

  Ndërsa ka shumë benefite për shëndetin, ka edhe disa efekte anësore dhe kundërindikacione që duhen marrë në konsiderate kur bëhet fjalë për konsumin e çajit me kanellë.

  Nëse e konsumoni në mënyrë të ekzagjeruar, kanella mund të jetë toksike për trupin, kështu që duhet ta marrim në mënyrë të moderuar.

  Rekomandohet të konsumoni maksimumi 6gr pluhur kanelle në ditë (pothuajse një lugë kafeje).

  Ky çaj duhet evituar edhe nga gratë shtatzëna në sasi të mëdha pasi mund të stimulojë kontraksione të mitrës. /Telegrafi/

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  DASHI Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni...
  Lifestyle29 Nëntor 2023
  “Ankthi i mëngjesit ” nuk është një term mjekësor, por i referohet niveleve të rritura të “hormonit të stresit”, pra kortizolit në...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë është arratisur pas shkëmbimit të zjarrit mes grupit të grabitësve me Policinë e Kosovës të...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, nga foltorja e kuvendit ka shprehur kritikën për rastin e shumëpërfolur të ditëve të fundit, pagesën e...
  Vip30 Nëntor 2023
  Kantautori dhe këngëtari i “The Pogues”, Shane MacGowan, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Muzikanti, hitet e...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka realizuar një operacion të suksesshëm gjatë ditës së sotme. Front Online raporti se Policia është detyruar të neutralizojë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.