×
 • Sport
 • Sport

  Zbulimi tronditës i mjekut argjentinas: Diego Maradona u varros pa zemër

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  I ftuar në një emision televiziv në Argjentinë, Nelson Castro, gazetar dhe mjek me profesion, shtjelloi problemet shëndetësore që kishte pasur Diego Armando Maradona.

  Mes situatave që kujtoi, mjeku tregoi se si ishte ikona e futbollit argjentinas para vdekjes së tij dhe pse u varros pa zemër, përcjell FrontOnline.

  Për ta aktualizuar temën, autori i librit “Diego’s Health”, shqyrtoi kontekstin në të cilin u mor vendimi për heqjen e organit të ish-futbollistit.

  “Ju e mbani mend se çfarë ishte i gjithë episodi, për fat të keq, si autopsia dhe funerali”, – e pyeti Juana Viale.

  Mjeku u përgjigj: “Specialistët ia nxorën zemrën nga trupi që të mund ta studionin. Ishte shumë e rëndësishme në përcaktimin e shkakut të vdekjes së Maradonës. Informacioni është se Diego është varrosur pa zemër”.

  Nelson Castro e përshkroi zemrën e Diego Maradonës më të madhe se zakonisht: “Ajo peshonte gjysmë kilogrami, ishte një zemër shumë e madhe. Zemra e njeriu normal zakonisht peshon 300 gram. Edhe pse kishte një zemër sportisti, ajo e Diegos ishte e madhe”./FrontOnline/

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Trajneri i Spanjës, Luis de la Fuente, ka shprehur besimin e tij të plotë në skuadrën e tij dhe ka theksuar se...
  Sport13 Korrik 2024
  Deputetë e zyrtarë të partisë në pushtet, Vetëvendosje, e asaj opozitare, PDK, janë bashkuar sonte për një ndeshje futbolli. Kundërshtarët në politikë,...
  Sport13 Korrik 2024
  Futbollisti i njohur, Elvis Rexhbeçaj, ka nënshkruar sot për Kombëtaren e Kosovës, duke qenë prurja më e re në mesfushën dardane. Letra...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...
  Sport13 Korrik 2024
  Futbollisti i njohur, Elvis Rexhbeçaj, ka nënshkruar sot për Kombëtaren e Kosovës, duke qenë prurja më e re në mesfushën dardane. Letra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.