Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Xhelal Sveçla: Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli kanë për shumëçka për t`u dënuar në Kosovë, e jo në Gjykatën Speciale

  FrontOnline
  2 vite më parë

  “Është jashtëzakonisht e rëndësishme që fatet individuale të ndahen nga koncepti i përgjithshëm. Fare nuk është me rëndësi fati i një individi apo edhe sjellja e tij në rrethana dhe kohë të caktuar. E rëndësishme është që UÇK ishte më tepër koncept, normalisht edhe forcë, por koncept i përqafuar nga të gjithë shqiptarët në Kosovë, i përkrahur nga të gjithë aleatët tanë dhe ishte mjeti me të cilin ne arritëm, edhe përmes përkrahjes së miqve tanë që ne ta çlirojmë Kosovën. Lufta e UÇK-së ishte e drejtë dhe ishte e pastër”, ka deklaruar Xhelal Sveçla në emisionin “Pa maskë.

  Ai i ka hedhur poshtë akuzat se Lëvizja Vetëvendosje është gëzuar ngaqë Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli janë arrestuar nga Gjykata Speciale.

  “Ne kemi punuar që z. Thaçi dhe z. Veseli, të gjithë ata që të cilët e kanë dëmtuar Kosovën të paguajnë çmimin në Kosovë. Do të thotë ne kemi qenë kundërshtarët më të zëshëm të Dhomave Speciale, e kemi dëshmuar me qindra aktivitete të vazhdueshme, jemi munduar që gjithë shoqërisë t’ia sqarojmë se çfarë është kjo që po ndodh në Kosovë, dmth krijimi i Gjykatës Speciale dhe besoj se në një masë ia kemi dalë edhe atëherë. Po të mos ishte Lëvizja Vetëvendosje, shumë procese në Kosovë do të kalonin heshturazi, shumë procese të dëmshme”, ka thënë Sveçla, i cili ka thënë se për këtë Lëvizja Vetëvendosje edhe ka paguar çmim.

  “Z. Thaçi dhe z. Veseli kanë për shumëçka për t’u dënuar në Kosovë. Kosova është vendi më i varfër në Evropë, Kosova është vendi që po zbrazet me të madhe nga i gjithë potenciali i saj, kryesisht nga rinia. Këto të bëma nuk na kanë ardhur prej qiellit, as nuk na i kanë sjellë të tjerët. Nëse një kohë ne mund të fajësonim UNMIK-un apo EULEX-in, tash kënd do ta fajësojmë prej shpalljes së pavarësisë deri sot? Normalisht, ata të cilët në njërën anë u stërpasuruan, kurse në anën tjetër dëmtuan substancën e kësaj shoqërie dhe të këtij shtetit. Ne jemi shumë transparent, ne kemi thënë se në momentin që ne vijmë në pushtet do të bëjmë çdo gjë që e vërteta të zbulohet për tërë këto vite dhe prandaj, jo pa qëllim, por me plan kemi punuar për procesin e vetingut i cili është mund të themi pika që i ka godit më së shumti këtë klikën politikën apo pushtetin që ka udhëheq me Kosovën tërë këto vite”, ka deklaruar Sveçla, i cili a thënë se Kosova ka humbur shumë potenciale derisa një grup njerëzish me rrethin e tyre familjar dhe një rreth të ngushtë, e kanë sjellë Kosovën në gjendjen në të cilën është.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.