×
 • Sport
 • Sport

  Xavi: Erdhi Rakitic dhe unë duhej të shkoja në Katar në moshën 35-vjeçare

  FrontOnline
  30 Shtator 2023

  Barcelona ka mposhtur Sevillën me rezultat 1:0 në një nga derbit e xhiros së tetë të La Ligës. Ndeshja ishte një mundësi për një takim të përzemërt mes trajnerit të Barcelonës, Xavi Hernandez me kapitenin e skuadrës rivale, Ivan Rakitic, i cili është njëherazi legjendë e Blaugranëve.

  Rakitic, 35-vjeçar, erdhi nga Sevilla te Barcelona në vitin 2014 për një shifër prej 18 milionë eurosh dhe pritshmëri të mëdha. Domethënë, atij iu kërkua të zëvendësonte Xavin, një gjigant i një prej klubeve më të mëdha, i cili ishte 34 vjeç, ndërsa kroat ishte 26 vjeç.

  Kroati e bëri atë shpejt dhe në mënyrë spektakolare. Në sezonin e tij të parë në Barcelona, ai u bë një anëtar i pazëvendësueshëm i gjeneratës ndoshta më të mirë në historinë e klubit. Ai ishte lojtari kryesor i saj dhe konfirmoi fitimin e tripletës me një gol në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2015.

  Nga ana tjetër, Xavi u ‘fundos’ me ardhjen e Rakiticit. Deri atëherë, simboli i skuadrës dhe klubit, në rrugën drejt titullit të Spanjës ka qenë titullar vetëm 19 herë, ndërsa për trofeun e Ligës së Kampionëve ka kontribuar me dy paraqitje në ekipin e parë. Në finalen e Ligës së Kampionëve ai mori dhjetë minuta, ndërsa në finalen e kupës gjysmë ore.

  Ardhja e Rakiticit dhe shpërthimi ishin shenja të qarta për të se duhej të shkonte në kampionate më pak rivalizuese.

  “Unë isha 35 vjeç dhe Rakitic erdhi dhe luajti menjëherë, kështu që ai zuri vendin tim në ekip dhe unë shkova në Katar. Kjo është normale”.

  “Veteranët duhet të ndihmojnë zhveshtoren dhe klubin në mënyra të ndryshme, madje edhe kështu”, ka thënë Xavi me rastin e takimit me Rakiticin. /Telegrafi/

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Manchester City dhe Tottenham barazuan 3-3 në derbin e xhiros së 17-të të Ligës Premier. Golashënues për Manchester Cityn ishin Phil Foden,...
  Të tjera
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.