×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Wuhani mbetet i barrikaduar, nuk lejohet askush të afrohet

  FrontOnline
  06 Shtator 2020

  Tregu në Wuhan i ushqimeve të detit, që besohet të jetë vendi i origjinës së pandemisë së COVID-19, po mbahet i barrikaduar. Një ekip i madh i pjesëtarëve të sigurisë spraps secilin që i afrohet.

  “Thjeshtë po e bëjmë punën tonë”, thotë një roje i veshur zi, që urdhëroi gazetarin e Reutersit t’i fshijë pamjet e xhiruara afër portës kryesore të tregut. Ai u prezantua si punonjës i ekipit të qytetit për parandalimin dhe kontrollin e epidemisë.

  Gazetarët e jashtëm u ftuan në një udhëtim zyrtar, për të raportuar rreth përpjekjeve të Wuhanit për rindërtimin ekonomik, pas përballjes shumëmuajshe me COVID-19. Porosia zyrtare është: “Qyteti heroik” i është kthyer normales, derisa shkollat dhe lokacionet turistike janë rihapur dhe ndërmarrjet po punojnë me kapacitete të plota, raporton Reuters.

  “Asnjë vend nuk është më i sigurt se ky”, thotë Lin Songtian, president i Asociacionit popullor kinez për Miqësi me Shtetet e Huaja, një grup i mbështetur nga shteti që ndihmoi në organizimin e kësaj vizite.Megjithatë, qyteti vazhdon ta kufizojë qasjen në vende të caktuara, si në tregun e ushqimeve të detit, që ishte identifikuar si vendi prej nga dolën rastet e para të të infektuarve, në dhjetor.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Të tjera
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi ka biseduar me Besin për situatën e krijuar me Yllin. Azemi ka thënë se “unë e di sakt qka kam thënë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Alby dhe Kaderi drisa po pastronin kuzhinën kanë qenë të revoltuara. Ato kanë debatuar me Blerandon. Alby ka thënë se “duke e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.