Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Ish-shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe nuk është mirë të krijohet.

  Walker tha se Asociacioni i një grupi të ndarë nuk është një zhvillim pozitiv, duke theksuar se nuk i kupton se benefitet që mund t’i ketë Kosova nëse e themelon, por, që sipas tij, krijimi i Asociacionit nuk është një gjë e mirë.

  “Mendoj që duhet të refuzojë të atë lloj propozimi (Asociacionin), ky është mendimi im, ndoshta nuk i kuptoj benefitet e caktuara që vijnë, por, mendoj që nuk është mirë të krijohet, një popull, një vend ku thoni ku ju dalloni prej të tjerëve dhe të keni disa të drejta të tjera. Për mua nuk besoj që do të ndihmojë këtë vend. Asociacioni i një grupi i ndarë më ndryshe nuk është një zhvillim pozitiv”, ka thënë Walker.

  Ndërkaq, gjatë ditës së hënë publikuar draft Statuti nga Fondacioni Friedrich Ebert-Stiftung në Prishtinë për Asociacionin.

  Ai përmban 18 nene. Që në nenin e parë theksohet se Asociacioni është një entitet legal i themeluar në bazë të Kushtetutës dhe sistemit ligjor të Republikës së Kosovës.

  Pos kësaj në pikën dy të nenit të parë theksohet se statuti i Asociacionit është akti më i lartë juridik i këtij mekanizmi i cili miratohet nga Kuvendi Themelues i këtij asociacioni./RTVDukagjini/

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka thënë se marrëveshja mes kryeministrit kosovar, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ka lëvizur...
  Lajme21 Mars 2023
  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan i ka reaguar kryetarit të kësaj komune, Alban Hysenit, pasi ky i fundit sot...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Sot është mbajtur mbledha e radhës së Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Lideri i LDK’së, Lumir Abdixhiku njoftoi se në këtë...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Shqipëria e para në Evropën Juglindore për rimëkëmbjen e fluturimeve. Në këtë përfundim ka dalë “Mabrian”, ofruesi kryesor i inteligjencës për udhëtimet,...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje për “bisedime paqeje” dhe “dialog të përgjegjshëm” mbi Ukrainën në një deklaratë të përbashkët...
  Vip21 Mars 2023
  Këngëtarja shumë e dashur Nora Istrefi e ka publikuar video projektin e saj më të ri muzikor, të titulluar “Amanet”. Kënga e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kërkohet ndihmë për shërim të Gazmend Malokut nga Juniku. Sipas familjarëve të tij, Gazmendi është ne gjendje të rëndë shëndetësore në Turqi,...
  Lajme21 Mars 2023
  Emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.