×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Wagner arreston nënkolonelin rus

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Wagner nën drejtimin e Yevgeny Prigozhin arrestoi një komandant rus, që konfirmon grindjen e grupit mercenar me Ministrinë e Mbrojtjes.

  Në një video të postuar në rrjetet sociale, nënkoloneli Roman Venevitin, komandanti i Brigadës 72 të Rusisë, pretendon se ishte i dehur dhe urdhëroi trupat e tij të hapnin zjarr ndaj një kolone të Wagner.

  Javën e kaluar, Prigozhin akuzoi ushtrinë ruse se po përpiqej të hidhte në erë njerëzit e tij ndërsa ata tërhiqeshin nga qyteti lindor i Ukrainës, Bakhmut.

  Biznesmeni, i cili njihet si “kuzhinieri i Putinit” për shkak të kontratave të tij të hotelierisë me Kremlinin, pohoi gjithashtu se njerëzit e tij kishin zbuluar eksplozivë, të cilët ai tha se ishin vendosur nga zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes.

  Prigozhin, i cili ka qenë në grindje me zyrtarët e lartë ushtarakë për muaj të tërë, njoftoi javën e kaluar se trupat e tij ishin tërhequr kryesisht nga Bakhmuti, pasi pësuan viktima të rënda. Qyteti tani besohet se kontrollohet nga forcat e rregullta ruse.

  Disa komentatorë nacionalistë pro luftës thanë se arrestimi i një ushtari të lartë rus nga Wagner dëshmoi për ndikimin e Prigozhin në Kremlin.

  Ndikimi i Prigozhin është rritur ndërsa trupat e tij kanë marrë gradualisht Bakhmutin në muajt e fundit, duke i dhënë Moskës fitoren e parë ushtarake që nga vera e kaluar.

  Javën e kaluar, Prigozhin mori kritika publike kur dy aleatë të ngushtë të liderit çeçen Ramzan Kadyrov e quajtën atë një “histerik” që po minonte përpjekjet luftarake të Rusisë. /Abc news

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.