Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  VV refuzon thirrjen e PDK-së për mospjesëmarrje në punimet e kuvendit

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, e cilëson “të pasinqertë dhe të pakuptimtë” thirrjen e partisë tjetër opozitare, Partisë Demokratike të Kosovës, që ato të mos marrin pjesë për një javë në punimet e kuvendit, për shkak të zhvillimeve të fundit.

  Ableard Tahiri, deputet i PDK-së, i bëri thirrje sot VV-së dhe partisë, Nisma Socialdemokrate, që janë prekur nga vala e arrestimeve nga Dhomat e Specializuara në Hagë, për një javë “reflektim dhe sensibilizim për zhvillimet e fundit”.

  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e VV-së, Arbërie Nagavci, i tha Radios Evropa e Lirë se një situatë e tillë është pritur prek kur vetë PDK-ja me aleatët e saj, votuan pro themelimit të Gjykatës Speciale.

  “Për më tepër, është e pakuptimtë që të pritet që brenda një jave të arrihet një sensibilizim apo reflektim, siç e kanë shprehur. Në këtë situatë, është e dukshme që as qeveria nuk i ka numrat”, tha Nagavci, duke përmendur dështimin e seancës të së mërkurës për shkak të mungesës së kuorumit, në të cilën megjithatë të pranishëm aty ishin edhe deputetët e VV-së.

  “Kështu që jemi në një situatë shumë paradoksale, ku PDK-ja po kërkon që të mos ketë takime në kuvend për një javë, në anën tjetër, shumica nuk po arrijnë të kenë votat dhe gjëja më e mirë që duhet të bëhet në këto momente është që të bëhet legjitimimi i institucioneve, të shkojmë në zgjedhje të reja dhe të krijojmë institucione kredibile”, ka thënë mes tjerash ajo.

  Zyrtarët e Nismës Socialdemokrate nuk i janë përgjigjur pyetjes së Radios Evropa e Lirë nëse do të marrin apo jo pjesë në seancat e kuvendit gjatë kësaj jave.

  Më herët gjatë ditës, grupi parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka konfirmuar se do të marrë pjesë në seancën ku do të votohej në lexim të dytë Projektligji për rimëkëmbje ekonomike.

  Ndërkaq shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, në një konferencë për media, ka kritikuar partneren e koalicionit, Listën Serbe, për mospjesëmarrje në seancën e 11 nëntorit.

  Në valën e fundit të arrestimeve nga Dhomat e Specializuara në Hagë, pos ish-presidentit Hashim Thaçi, nën akuzat për krime lufte, janë arrestuar edhe kreu i PDK-së, Kadri Veseli, shefi i grupit parlamentar të VV-së Rexhep Selimi dhe njëri nga themeluesit e Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur dje në takim zëvendëspresidentin e kompanisë së mirënjohur të prodhimit të automjeteve, KIA...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka publikuar të tjera dëshmi që tregojnë për krimin e organizuar në veri...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut që është duke kryesuar edhe me presidencën e OSBE-së, Bujar Osmani ka bërë të ditur...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...
  Lifestyle03 Qershor 2023
  Pas një dite rraskapitëse, ju e quani një bekim të flini menjëherë. Orët e mjaftueshme të gjumit shpesh mbeten një ëndërr e...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.