Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  VV: Për Selmanajn, tema e të pagjeturve është konsumuar

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas përplasjeve të fundit në seancën e sotme të Kuvendit, ndërkohë që ka akuzuar zëvendëskryeministrin e Kosovës, Driton Selmanajn për temën e të pagjeturve.

  Në një reagim në Facebook, VV ka deklaruar se kjo temë nuk është diskutuar fare në negociate me Serbinë.“Çështja e të pagjeturve lëre që nuk është trajtuar fare në negociata me Serbinë, por ajo po tentohet tash të na bëhet si temë e hargjuar përkundër faktit që për gjithë këto vite të pasluftës familjarët presin për fatin e edhe 1643 njerëzve”, thuhet në reagim.

  Reagimi i plotë:

  Për zv. Kryeministrin Selmanaj tema e të pagjeturve është konsumuar
  Deputetë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në komisionin për të “Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione” e patën ftuar zv. kryeministrin Selmanaj për të raportuar në lidhje me çështjen e të pagjeturve. Kjo kërkesë ishte refuzuar duke thënë se kjo temë është “konsumuar”, “ezauruar” dhe nuk është më “oportune” të flitet për të më shumë nga ajo që është folur në debatin parlamentar, anipse aty nuk është dhënë asnjë shpjegim nga z. Hoti.
  Selmanaj fliste e flet për të pagjeturit me një gjuhë biznesi sikur të ishte duke folur për mallra e jo për njerëz.
  Çështja e të pagjeturve lëre që nuk është trajtuar fare në negociata me Serbinë, por ajo po tentohet tash të na bëhet si temë e hargjuar përkundër faktit që për gjithë këto vite të pasluftës familjarët presin për fatin e edhe 1643 njerëzve.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.