Front TV

VV kritikon Qeverinë Hoti në njëmujorin e votimit të saj

VV kritikon Qeverinë Hoti në njëmujorin e votimit të saj
13:38 | 03 Korrik 2020

Deputetët nga Lëvizja Vetëvendosje Arbërie Nagavci dhe Hajrulla Çeku, kanë mbajtur sot një konferencë për media ku e kanë kritikuar Qeverinë Hoti në njëmujorin e themelimit të saj.

Nagavci ka thënë se Qeveria Hoti është e varur nga Lista Serbe dhe se Kosova nuk mund të trajtohet e barabartë në dialog me Serbinë nëse hyn në të me kushte të pabarabarta.

“Kjo konferencë është thirrur në ditën që është bërë një muaj prej se është votuar kjo qeveri jolegjitime. Sot një muaj u votua kjo qeveri që e përjashton fituesin e zgjedhjeve. Sot kjo qeveri ka 59 vota në Kuvend; ndërsa 2 vota të kontestuara i ka në procedurë të Kushtetueses”.

“Kjo qeveri e faktorizoi Listën Serbe. Kjo qeveri e krijuar për t’i shërbyer Thaçit u mundësua nga ky i fundit duke trokitur nëpër dyert të deputetëve pas mesnatës”.

“Një ndër vendimet e para e Hotit ishte heqja e reciprocitetit, pra vullnetarisht u heq dorë nga mundësia për të qenë palë e barabartë”.

“Derisa Kosova vazhdon të bëjë lëshime karshi Serbisë, kjo e fundit nuk e ndërpret fushatën për ç’njohje ndaj Kosovës”.

“Hyrja në dialog me kushte të pabarabarta, nuk mund ta nxjerrë Kosovën si të barabartë. Qytetarët nuk kanë votuar për nënshtrim ndaj Serbisë”.

https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/204356067511435/

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera