×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vulin: Marrëveshja e Uashingtonit na ndihmoi që Kosova të dështoj sërish të bëhet anëtare e Interpolit

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Në Stamboll po mbahet seanca e 89-të e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit, ndërsa Kosova nuk ka aplikuar të bëhet anëtare. Dhe për këtë sipas ministrit të brendshëm serb, meritor është presidenti serb Aleksander Vuçiç, transmeton Front Online.

  “U miratua rendi i ditës, dhe shteti i Kosovës nuk aplikoi për anëtarësim në Interpol në seancën e sivjetme të Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit në Stamboll. Ky është rezultat i punës sonë këmbëngulëse në vitin e kaluar, ku së bashku me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Serbisë kemi investuar shumë përpjekje dhe kemi arritur të arrijmë një duzinë shtetesh dhe t’i njohim me gjendjen reale në Kosovë”, tha Vulin.

  Ai ka falënderuar presidentin Aleksandër Vuçiq, i cili, siç thotë Vulin, ka bërë shumë që Kosova të mos bëhet anëtare e Interpolit për herë të tretë.

  “Ajo që fitoi presidenti Aleksandar Vuçiq me Marrëveshjen e Uashingtonit e ndihmoi pa masë Interpolin që të mos jetë fushë e lobimit shqiptarë”, tha ministri i Policisë Aleksandar Vulin pas miratimit të rendit të ditës në Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit, e cila, siç thuhet në deklaratën e MPB-së. , definitivisht konfirmoi se çështja e anëtarësimit të Kosovës nuk do të shqyrtohet./FrontOnline/

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.