×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiqi pas takimit me Palmerin: SHBA-ja e njeh Kosovën, ne s’mund të hyjmë në konflikt me Amerikën

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Ka përfunduar takimi midis të dërguarit special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

  Sipas Vuçiqit, dyshja bisedo në katër sy dhe më pas u mbajt një mbledhje e dy delegacioneve.

  “Bisedimet ishin të hapura, të sinqerta dhe për të qenë të drejtë me publikun, unë gjithashtu jam i kënaqur me përmbajtjen, sepse ne kemi marrë parasysh të gjitha çështjet tona kontestuese, të gjitha ndryshimet midis nesh. Do të thoja se jemi të vendosur të gjejmë zgjidhje në të ardhmen që do të nënkuptonin edhe më mirë SHBA-në dhe marrëdhëniet e vendeve tona”, tha Vuçiqi, transmeton Indeksonline.

  Ai shtoi se do të dëshironte një qasje konstruktive për t’u rikthyer në dialog sa më shpejt me Prishtinën.

  Vuçiqi kujtoi se pikëpamjet e SHBA-së dhe të Serbisë për Kosovën janë shumë të ndryshme, gjë që nuk është sekret.

  “SHBA-ja njeh Kosovën, Serbia ka një këndvështrim tjetër, por unë i jam mirënjohës Palmerit që  është i gatshëm t’i dëgjojë ato që kemi për të thënë sot , por edhe më herët”, shtoi ai.

  Vuçiqi, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve tha se Serbia nuk do të hynte në konflikt me Amerikën.

  “Ne nuk do të hyjmë në konflikt me SHBA-në. Unë nuk mendoj se ne mund të luftojmë me forcën më të madhe”, theksoi ai

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familja e Liridona Ademajt, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar se tashmë është marr vendimi që e ndjera të rivarroset në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.