Bota/Rajoni

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët
21:07 | 26 Shtator 2020

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq u krenua sot me një fakt.

Sipas tij, në 11 muajt e fundit është trefishuar popullariteti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës midis serbëve.

Vuçiq tha se nga 8.5 përqind, tani 26 përqind e serbëve e duan Amerikën.

Këto komente ai i bëri gjatë shënimit të 76 vjetorit të operacionit Hallijard, ku banorët e Pranjës, ndihmuan në shpëtimin e më shumë se 500 ushtarëve amerikanë të ngujuar në Serbi, pas rrëzimit të aeroplanëve të tyre nga forcat fashiste.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera