Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq: Refuzuam ta njohim Kosovën, te Izraeli nuk deshëm të përzihemi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Në një intervistë për të përditshmen boshnjake, “Dnevni Avaz”, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për marrëveshjet e nënshkruara në Uashington, ndër të tjera tha se “ajo që ne (Serbia) nuk e pranuam ishte njohja e ndërsjellë (midis Serbisë e Kosovës)”, transmeton Koha.net.

  “Por ajo që ishte kurdisur atje, në fakt, ata dëshironin që ne të themi se për ne është në rregull që Izraeli të njohë pavarësinë e Kosovës. Ne këtu nuk deshëm të përzihemi. Thamë Izraeli është shtet sovran, ka të drejtë të bëjë çfarë të dojë, ndërsa nga ana jonë Izraelit i dërguam një mesazh fare të qartë”, ka thënë Vuçiq.

  “Pas një kohe të gjatë, Prishtina pranoi të marrë pjesë në atë që ne e quajmë ‘Mini-Schengen’, që është një gjë e jashtëzakonshme edhe për Shqipërinë, edhe për Serbinë, por edhe për boshnjakët”.

  “Nëse për shembull, në të gjitha pikëkalimet kufitare ku i kemi inspeksionet fitosanitare, kur bëni që kamionët të presin 24 orë më pak se që është rasti tash, atëherë keni bërë një kursim serioz në punët operative. Atëherë u ndihmoni ekonomive të të gjitha vendeve dhe mund të tregoni sa po përparon ekonomia juaj. Nëse e jepni lejen e punës për Tiranë ose Prishtinë, ose Shkup, ato leje pune do të vlejnë edhe në Beograd. Aty bëhet fjalë për mijëra çështje që njerëzve të thjeshtë ua lehtëson jetën, që u japin atyre të drejtë të shpresojnë se do të jetojnë në paqe. Kjo do të stabilizojë gjithë rajonin. Të mos flasim se jemi marrë vesh për projekte të rëndësishme infrastrukturore, siç është autostrada Nish-Prishtinë. Po ashtu edhe hekurudhat të cilat thuaja gati i kemi harruar. Do të bëjmë rekonstruksionin e pjesës ekzistuese të asaj rruge Nish – Prishtinë dhe pastaj do të kemi infrastrukturë komplete edhe për transportin e udhëtarëve, edhe të mallrave deri në Tiranë e Durrës. Ajo që për ne është edhe më e rëndësishme është ajo që kemi fituar dhe që e presim qysh në dy muajt e ardhshëm që në Beograd të jetë zyra e Fondit Amerikan të Zhvillimit”, ka thënë Vuçiq

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Kosovarët mund ta paguajnë më shtrenjtë për 15 % rrymën që do të shpenzojnë nga 1 prilli e andej. Kaq është përqindja...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-kryenegociatorja kosovare, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të mërkurën, i cili e pranoi publikisht që...
  Lajme23 Mars 2023
  Deklarimet e kryeministrit Albin Kurti, se dialogu nuk është top prioritet i qeverisë së tij, sipas deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Lajme23 Mars 2023
  Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme do të votojë sot edhe një herë për liberalizimin e...
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.