Bota/Rajoni

Vuçiq për deklaratën e Hotit për pikën doganore në Durrës: Jam ngopur me marrëzitë e tyre

Vuçiq për deklaratën e Hotit për pikën doganore në Durrës: Jam ngopur me marrëzitë e tyre
11:47 | 04 Korrik 2020

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka komentuar të shtunën paradite një deklaratë të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti që e ka dhënë të premten gjatë vizitës në Shqipëri.

Hoti ka folur për “një pikë doganore për Kosovën në Portin e Durrësit”.

Vuçiq është pyetur për këtë deklaratë gjatë një konference për shtyp që e ka mbajtur me rastin e vizitës në aeroportin “Batajnica”.

Sajti “b92.net” ka komentuar se dje është paraqitur lajmi që kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të kërkojë nga Shqipëria portin e Durrësit.

“Gjithçka që dëgjoj nga deklaratat e tyre, jam i ngopur me marrëzitë e tyre”, ka thënë Vuçiq, që ka komentuar edhe për bisedat e Kosovës me Serbinë. “Thonë se po vijnë për të negociuar për njohje të ndërsjellë. Epo, mos ejani fare. Unë nuk vijë të negociojë për këtë. Këtë ua them edhe nënave dhe baballarëve të tyre politikë”, ka thënë Vuçiq, raporton “b92.net”.

Ai e ka përmendur Shqipërinë edhe kur është pyetur për testet që po bëhen për COVID-19 në Serbi. Ka thënë se Serbia bën më shumë teste se e gjithë ish-Jugosllavia së bashku, plus Shqipëria.

Ai ka vizituar aeroportin në Batajnicë ku janë shfaqur fluturaket pa pilotë të ushtrisë së Serbisë.

Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021

Të tjera