Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq për bombardimet e NATO-s: U bënë që Serbisë t’ia marrin Kosovën

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars 1999.

  Ai ka thënë se kanë kaluar 24 vjet nga ai vit kur “na grisën pjesët, vranë 79 fëmijë, 2 mijë e  500 njerëz dhe jo vetëm civilë, por edhe ushtarë e policë”.

  “Kush jeni ju që vrisni ushtarët dhe policët tanë, që janë në tokën e tyre? Nga e morët të drejtën, kush ju dha këtë të drejtë?”, tha Vuçiq.

  Tutje, Vuçiq tha se bombardimet janë nisur për dy arsye, “për të treguar se ndërkombëtarët janë më të fortët dhe për t’ia marrë Serbisë, Kosovën”.

  Ai shtoi se Serbia po përballet me një periudhë të vështirë, teksa theksoi se kur Serbia thotë se cilat janë vijat e kuqe të saj, askush nuk duhet të luajë me të.

  “Kur themi se cilat janë vijat tona të kuqe, mos luani me to. Do të merrni përgjigjen e Serbisë krenare, heroike, dinjitoze. Dhe përgjigja jonë është – Serbinë nuk po ia japim dhe askujt nuk do t’ia japim kurrë”, tha Vuçiq, transmeton Klankosova.tv.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.