×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq pas takimit me Stoltenberg: Nuk ka asgjë për Asociacionin për sa kohë Kurti është në pushtet

  FrontOnline
  21 Nëntor 2023

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas së cilës i janë drejtuar publikut në një konferencë për media, transmeton FrontOnline.

  Në fillim të fjalës së tij, Vuçiq falënderoi Stoltenberg.

  “Ne diskutuam të gjitha çështjet e rëndësishme për më shumë se një orë e gjysmë dhe bashkëpunimi me NATO-n dhe KFOR-in është i rëndësishëm për ne, me shpresën se do të ofrojmë siguri në Kosovë ”, thotë presidenti Vuçiq.

  “Serbët rrallë janë kërcënuar dhe sulmuar, shqiptarët asnjëherë nuk janë sulmuar. Për të qenë të saktë, vetëm serbët janë sulmuar që nga viti 2001 dhe sidomos kur Kurti ka qenë në pushtet”, tha Vuçiq, transmeton FrontOnline.

  “Meqenëse e di se Perëndimi është i interesuar vetëm për Banjskën dhe Zveçanin, më duhet të them se ne kemi një pikëpamje tjetër për atë që ka ndodhur, por i kuptojmë kërkesat e NATO-s dhe Perëndimit”, tha ai.

  Vuçiq ka shtuar se Ushtria Serbe e ka kryer punën e saj në mënyrë profesionale.

  “Bashkëpunimi ynë me NATO-n është korrekt”, tha Vuçiq.

  Presidenti serb tha se do t’i dërgojë kërkesë Qeverisë për ushtrime ushtarake.

  “Ne kemi problem me interpretimin politik të Rezolutës 1244 kur bëhet fjalë për vendet perëndimore”, theksoi Vuçiq.

  “Serbia do të ruajë paqen. Ne jemi duke punuar në procesin e dialogut për të arritur një zgjidhje kompromisi dhe të jem i sinqertë, zoti Stoltenberg, nuk ka asgjë nga Asociacionin për sa kohë që Albin Kurti është në pushtet”, thotë Vuçiq.

  Ai shton se fuqitë perëndimore do t’i mbrojnë gjithmonë “fëmijët e tyre”.

  “Mezi pres forcimin e bashkëpunimit, Vuçiq dhe unë diskutuam tensionet në Kosovë dhe rëndësinë e KFOR-it. Ne do të vazhdojmë ta ruajmë sigurinë në Kosovë në kuadër të KFOR-it”, tha Stoltenberg.

  “NATO është e gatshme të ruajë paqen. Unë mirëpres koordinimin e ngushtë midis ushtrisë serbe dhe KFOR-it. Unë llogaris në të gjitha palët për të ulur tensionet,” tha Stoltenberg.

  “Unë mbështes formimin e Asociacionin, ky do të ishte çelësi i normalizimit”, tha Stoltenberg.

  Stoltenberg sot do të bisedojë edhe me kryeministren serbe Ana Brnabiq.

  Stoltenberg mbërriti në Beograd nga Prishtina dhe filloi turneun e tij në Ballkanin Perëndimor në Bosnje dhe Hercegovinë.

  Pas takimit të djeshëm në Prishtinë me Vjosa Osmanin, ai tha se NATO e mbështet dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, “sepse vetëm dialogu mund të ruajë paqen dhe sigurinë”.

  Ai do të udhëtojë nga Beogradi në Maqedoninë e Veriut./FrontOnline/

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se Qeveria Kurti është kundër fjalës së lirë, derisa ka përmendur deklaratat përçmuese të zyrtarëve të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Të dielën do të mbahet seanca fillestare ndaj Naim Murselit, i cili dyshohet se ka organizuar vrasjen e bashkëshortes së tij, tashmë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në fshatin Livoç të Gjilanit. I njëjti dyshohet se ka kryer vetëvrasje duke u hedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.