[wp-story]

Bota/Rajoni

Vuçiq: Pas COVID-19 na pret Kosova

Vuçiq: Pas COVID-19 na pret Kosova
11:40 | 30 Maj 2020

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë se pas tejkalimit të pandemisë me COVID-19 do t’i duhet të merret me çështje të vështira. Sipas tij zgjidhja e problemit me Kosovën është një prej çështjeve më të rëndësishme.

Këto deklarime Vuçiq i ka bërë derisa ka marrë pjesë në nisjen e punimeve për ndërtimin e hekurudhës Beograd-Budapest.

Kreu i shtetit serb ka paralajmëruar se çështja e Kosovës do të duhet të zgjidhet sapo të kalojë situata me COVID-19.

Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë i bllokuar që nga nëntori 2018 si pasojë e taksës 100 %.

Ndërkohë nga BE’ja dhe SHBA’ja në vazhdimësi ka pasur thirrje për rinisje të negociatave.

Rikthimin në tryezën e diskutimeve e kanë vonuar zhvillimet e brendshme politike në Kosovë, derisa nuk pritet që të ketë negociata para përfundimit të zgjedhjeve në Serbi të cilat do të mbahen në muajin qershor të këtij viti.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera