Lajme

Vuçiq: BE-ja nuk di çfarë të na ofrojë në këmbim të Kosovës në Kombet e Bashkuara

Vuçiq: BE-ja nuk di çfarë të na ofrojë në këmbim të Kosovës në Kombet e Bashkuara
09:27 | 18 Qershor 2020

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ai nuk ishte në gjendje të kuptonte propozimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, porse e kupton cili mund të jetë propozimi i Bashkimit Evropian.

“Unë mendoj se ideja e tyre tani është që të na tregojnë se ne nuk e kundërshtojmë anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara, por ata nuk dinë çfarë të na ofrojnë. Pra, ne nuk kemi pse ta njohim zyrtarisht Kosovën, por le të mos i kundërshtojmë ata të marrin një vend në KB”, tha Vuçiq për numrin e sotëm të gazetës “Veçernje Novosti”.

“Unë pres”, vazhdoi Vuçiq, se Evropa do të thotë se “ne do të anëtarësohemi (BE) brenda disa viteve dhe atëherë ne nuk jemi në një situatë të lehtë, por kjo nuk është e mjaftueshme.”

“Serbisë duhet t’i ofrohet shumë më tepër,” shtoi ai, transmeton Klan Kosova.

Në përfundimin se Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi përsëriti kërkesën e tij që qëllimi i marrëveshjes është njohja e ndërsjellë, Vuçiq kujtoi se “Donald Trump gjithashtu ka cicëruar në Twitter me rastin e apelit të ndërsjellë”.

“Ai foli për këtë në një letër dërguar meje dhe Thaçit, e cila është shumë më e rëndësishme. Unë nuk mendoj se Amerika do ta ndryshojë qëndrimin e saj dhe as Gjermania dhe Franca nuk do të bashkohen me të. Por, a do të pajtohemi dhe do t’i themi Thaçit – mirë, keni gjithçka, gjithçka mund të them – nuk do të jetë kështu “, tha Vuçiq.

Siç deklaroi ai, “do të jetë e vështirë dhe ne do të jemi të ekspozuar ndaj presioneve më të rënda”.

“Pavarësisht nëse do të ndodhë në Bruksel apo Shtëpinë e Bardhë”, theksoi kreu i shtetit serb.

Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021

Të tjera