×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq: BE-ja nuk di çfarë të na ofrojë në këmbim të Kosovës në Kombet e Bashkuara

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ai nuk ishte në gjendje të kuptonte propozimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, porse e kupton cili mund të jetë propozimi i Bashkimit Evropian.

  “Unë mendoj se ideja e tyre tani është që të na tregojnë se ne nuk e kundërshtojmë anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara, por ata nuk dinë çfarë të na ofrojnë. Pra, ne nuk kemi pse ta njohim zyrtarisht Kosovën, por le të mos i kundërshtojmë ata të marrin një vend në KB”, tha Vuçiq për numrin e sotëm të gazetës “Veçernje Novosti”.

  “Unë pres”, vazhdoi Vuçiq, se Evropa do të thotë se “ne do të anëtarësohemi (BE) brenda disa viteve dhe atëherë ne nuk jemi në një situatë të lehtë, por kjo nuk është e mjaftueshme.”

  “Serbisë duhet t’i ofrohet shumë më tepër,” shtoi ai, transmeton Klan Kosova.

  Në përfundimin se Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi përsëriti kërkesën e tij që qëllimi i marrëveshjes është njohja e ndërsjellë, Vuçiq kujtoi se “Donald Trump gjithashtu ka cicëruar në Twitter me rastin e apelit të ndërsjellë”.

  “Ai foli për këtë në një letër dërguar meje dhe Thaçit, e cila është shumë më e rëndësishme. Unë nuk mendoj se Amerika do ta ndryshojë qëndrimin e saj dhe as Gjermania dhe Franca nuk do të bashkohen me të. Por, a do të pajtohemi dhe do t’i themi Thaçit – mirë, keni gjithçka, gjithçka mund të them – nuk do të jetë kështu “, tha Vuçiq.

  Siç deklaroi ai, “do të jetë e vështirë dhe ne do të jemi të ekspozuar ndaj presioneve më të rënda”.

  “Pavarësisht nëse do të ndodhë në Bruksel apo Shtëpinë e Bardhë”, theksoi kreu i shtetit serb.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në hapjen solemne dhe...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dëshmia e dëshmitarit të nëntë të mbrojtjes (me kodin W04280) do të vazhdoje edhe gjatë ditës së nesërme në çështjen gjyqësorë ndaj...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Christopher Hill, në “Forumin Ekonomik të Beogradit” ka folur për procesin e negociatave në mes të Kosovës...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.