Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vritet gazetari i Radios Evropa e Lirë, i vendosën bombë në veturë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Gazetari i njohur i Radio Evropës së Lirë Elyas Dayee, është vrarë në një sulm me bomb që i kishin vendosur në veturën e tij, shkruan Gazeta Metro.

  Për sulmin ndaj Elyas Dayee akoma nuk dihen përgjëgjësit ndërsa policia po e heton rastin.

  Omer Zwak, zëdhënës i guvernatorit të provincës, duke dhënë detaje për sulmin ka treguar se në vendin e ngjarjes kanë mbetur të plagosur edhe tre persona, në mes tyre edhe vëllau i gazetarit.

  Dayee ka punuar për Shërbimin e Afganistanit në Radion Evropa e Lirë, dhe sipas raportimeve vrasja e tij mund të lidhet me armiqtë e lirisë së shprehjes dhe mediave në Afganistan.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një tjetër tërmet i fortë është ndjerë në Kahramanras, në një nga zonat më të goditura nga tërmeti i parë që ka...
  Të tjera
  Ekonomi23 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) në mbledhjen e saj të fundit ka miratuar tarifat e reja për energjinë elektrike,...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Vip23 Mars 2023
  Historia e Instagramit të Luizit ka momentalisht më shumë vëmendje se loja e tij brenda. Nga Luiz Ejlli, u kthye në Ina...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në një takim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shqipëri, e ka konsideruar marrëveshjen...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se koha kur Vetëvendosje ka pasur dorë në partinë e tij ka vdekur. Abdixhiku, mes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.