Bota/Rajoni

Vrasja e ish-kryepolicit të Vlorës, familjarët padi Policisë së Shtetit

Vrasja e ish-kryepolicit të Vlorës, familjarët padi Policisë së Shtetit
16:53 | 28 Shtator 2020

Familjarët e Artan Cukut, ish-kryepolicit të Vlorës, i cili u ekzektua ter vite më parë, kanë paditu në Gjykatën Adminsitrative Policinë  e shtetit të Shqipërisë.

Ata kërkojnë dëmshpërblim material e moral, pas vrasjes së Cukut.

Ngjarja ndodhi më tetë prill të vitit 2017, në “Rrugën e Kosovarëve”, pranë Liqenit Artificial në kryeqytet.

Vrasja e tij dyshohet se është porositur nga Bledar Jambelli për shkak se Cuku e kishte arrestuar në kohën kur mbante detyrën e Drejtorit të Policisë së Vlorës, transmeton Front Online.

Për vrasjen e Artan Cukut, vuan dënimin ekzekutori Mikel Shallari, ndërsa është ende në kërkim i akuzuari si bashkëpunëtor, Kristian Leci.

Bledar Jambellin dhe Kristaq Leci janë arrestuar në Greqi, por më pas u liruan nga Gjykata e lartë greke.

Ndërkohë ekstradimi i tyre për në Shqipëri është refuzuar, me pretekstin se atyre u rrezikohet jeta.

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera