Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Votohet rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Sot në seancën e Kuvendit është votuar kaloi Rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës.

  Kjo rezolutë kaloj me 53 vota për e 11 abstenime.

  “Kjo rezolutë kërkon që të ndryshohet ligji për kontributet pensionale dhe të hiqet komplet kriteri diskriminues për përvojën e punës 15 vjeçare”.

  Këtë e ka bërë të ditur deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu.

  Duke falënderuar deputetet për mbështetje ndaj kësaj rezolute, deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu në profilin e saj në facebook, njoftoi se me këtë rezolutë kërkohet që të largohet plotësisht kriteri diskriminues prej minimum 15 vjet pune.

  Shkrimi i plotë i Haxhiut:

  Me 53 vota për dhe 11 abstenime kaloi Rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës

  Më në fund mora besimin e grupeve parlamentare të Ldk-së dhe Pdk-së, dhe komuniteteve pakicë jo serbe, për votimin e rezolutës për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës.

  Kjo rezolutë kërkon që të ndryshohet ligji për kontributet pensionale dhe të hiqet komplet kriteri diskriminues për përvojën e punës 15 vjeçare.

  Falënderoj deputetët për mbështetje!

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...
  Lajme22 Mars 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i ngrohtë. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...
  Lajme22 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sjellë Marrëveshjen e Ohrit, ku bën pjesë Asociacioni...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...
  Lajme22 Mars 2023
  Muaji i Ramazanit do të fillojë nga nesër e enjte, 23 mars. Këtë muaj të shenjtë, të gjithë besimtarëve islam, ua kanë...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Kryeministri me mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka uruar për fillimin e muajit të shenjtë të Ramaznit, duke uruar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.