Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Von der Leyen: Europa dha një sinjal të fortë shprese dhe solidariteti

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Italia është përfituesi kryesor i fondeve të BE-së, por me arsye të mirë, deklaroi presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen për Tg1.

  “Ne vuajtëm me Italinë dhe vajtuam vdekjen e saj gjatë krizës së rëndë të COVID-19”, shtoi ajo.

  “Unë e di që kryeministri Conte po punon tashmë për planet e reformës, ai ma ka thënë vetë, kush më mirë se ju mund ta dijë se për çfarë ka nevojë Italia, gjithmonë në përputhje me përparësitë e komunitare që ne të gjithë ndajmë”, deklaroi ajo duke iu referuar luftës kundër ndryshimit të klimës dhe digjitalizimit, raporton ATSh.

  “Europa ka dhënë një sinjal shumë të fortë shprese dhe solidariteti, drejtuesit e shteteve anëtare kanë kuptuar se vetëm duke punuar së bashku dhe duke mbledhur fonde në tregje dhe duke forcuar ekonominë, ne mund të dalim më të fortë se sa ishim kur kemi hyrë në këtë krizë. Po, është vërtet një moment i veçantë dhe nuk kam frikë ta quaj historik”, shtoi Von der Leyen.

  “Ne po shkojmë me shpejtësi të plotë, ne po punojmë fort që Fondi i Rimëkëmbjes të jetë i disponueshëm për përfituesit deri në fund të vitit”, nënvizoi ajo duke shtuar se janë 4 000 miliardë dollarë të disponueshme në treg që shtetet anëtare të mund të financojnë masat antikrizë të jashtëzakonshme, të tilla si largimet nga puna.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Pak para orës 15:00 të ditës së hënë, policia e Lubjanës ka marrë informacion për të shtëna armësh. Dhe sipas informacioneve të...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensy është takuar në Kiev me sekretarin e jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Përmes një postimi në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Pak para orës 15:00 të ditës së hënë, policia e Lubjanës ka marrë informacion për të shtëna armësh. Dhe sipas informacioneve të...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensy është takuar në Kiev me sekretarin e jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Përmes një postimi në...
  Lajme05 Qershor 2023
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku i ka çuar mesazh Qeverisë Kurti duke e stolisur qytetin me flamuj të Shteteve të Bashkuara. Lushtaku...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo, ka konfirmuar më 5 qershor se vendi i tij po kërkon sqarime nga Ukraina lidhur me...
  Lajme05 Qershor 2023
  Personeli ushtarak italian i dislokuar me misionin e NATO/KFOR-it, i plagosur gjatë protestës së paprovokuar në veri të Kosovës, u transportua përsëri...
  Sport05 Qershor 2023
  Gjilani dhe Prishtina do të përballen sot në finalen e Kupës së Kosovës. Ndeshja fillon në ora 18:00 dhe do të zhvillohet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.