×
 • Auto
 • Auto

  Volkswagen do të prezantojë shumë shpejt modelin e ri të elektrizuar të Touareg

  FrontOnline
  24 Maj 2023

  Gjiganti gjerman i veturave do të prezantojë të mërkurën një version të ristrukturuar të SUV-it të tij më të madh në Evropë.

  Natyrisht, bëhet fjalë për modelin Touareg, i cili prej disa kohësh nuk është në fokusin e kompanisë, por ka ende një klientelë besnike.

  Është modeli që deri vonë ishte i fundit nga Volkswagen me një motor nafte V8, dhe tani edhe ai është zëvendësuar nga elektrifikimi.

  Sipas informacioneve të disponueshme, Touareg i rinovuar do të njihet nga fenerët e rinj IQ.LIGHT HD matrix.

  E reja është se te ky model lidhja e dritës do të ketë si pikënisje skajet e poshtme të dritav,e dhe jo p.sh. si te Golf, ku lidhen skajet e brendshme.

  Historia për dritat, të paktën ato të përparme, përfundon me informacione të njohura më parë, përkatësisht se çdo dritë përbëhet nga 19.200 LED.

  Me dritat e reja vijnë parakolpët e rinj dhe ndoshta do të jemi dëshmitarë të një grili të ridizajnuar të ftohësit.

  Sistemi multimedial në edicionin e ri sjell komanda të përmirësuara zanore dhe Android Auto dhe Apple CarPlay.

  Për sa i përket sigurisë, VW ka zbuluar se Touareg ka një sensor në çati që më pas rregullon sistemin ESC në përputhje me rrethanat.

  Sa i përket motorit, duhet thënë se Touareg R eHybrid mbetet në ofertë. Aktualisht, në kombinim me motorin 3.0 V6 me benzinë, ai prodhon 462 kuaj-fuqi, dhe bateria 17.9 kWh siguron një rreze veprimi prej 47 km./FrontOnline/

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Auto28 Shtator 2023
  Ndërsa rivalët e tij republikanë u përballën në debatin e dytë televizivë, ish-Presidenti Trump vendosi të mbajë fjalim në një kompani të...
  Auto27 Shtator 2023
  Volkswagen do të pezullojë prodhimin e dy modeleve elektrike ID.3 dhe Cupra Born në fabrikat e tij në Zwickau dhe Dresden në...
  Auto26 Shtator 2023
  Nissan ka njoftuar se nga tani do të lansojë vetëm automjete plotësisht elektrike në Evropë si pjesë e planeve për të shitur...
  Të tjera
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, priti në takim veteranët e luftës së Kroacisë dhe të UÇK-së, në krye me Gjeneralin...
  Sport29 Shtator 2023
  Barcelona ka shënuar fitore ndaj Sevillas me rezultat 1-0 në ndeshjen hapëse të javë së tetë në La Liga. Fillimi i ndeshjes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.