Bota/Rajoni

Vodhi miliardat, gjykata mbështet vendimin për 12 vite burg ndaj ish-kryeministrit të Malajzisë Najib Razak

Vodhi miliardat, gjykata mbështet vendimin për 12 vite burg ndaj ish-kryeministrit të Malajzisë Najib Razak
13:27 | 08 Dhjetor 2021

Gjykata e Apelit në Putrajaya, qendra administrative e Malajzisë, hodhi poshtë ankesën e Najib Razak dhe la në fuqi dënimin e tij me 12 vjet burg.

Razak u shpall fajtor për shpërdorim detyre, pastrim parash dhe shpërdorim besimi dhe u dënua me një gjobë prej gati 50 milionë dollarësh përveç burgimit (EPA).

Gjykata e Apelit të mërkurën la në fuqi një dënim me 12 vjet burg në apel kundër ish-kryeministrit malajzian Najib Razak për rolin e tij në një skandal të madh korrupsioni që kontribuoi në rënien e qeverisë në 2018.

“Ne konfirmojmë vendimin e Gjykatës së Lartë për të shtatë pikat e aktakuzës”, tha gjyqtari Abdul Karim Abdul Jalil.

Razak, 68 vjeç, u shpall fajtor për të gjitha akuzat vitin e kaluar në të parën nga një numër padish kundër tij për vjedhjen e Fondit të Zhvillimit të Pasurisë Sovrane të Malajzisë (1MDB), i cili duhet të kontribuojë në zhvillimin ekonomik të vendit.

Ish-lideri malajzian dhe bashkëpunëtorët e tij akuzohen se kanë përvetësuar miliarda dollarë nga ai fond për të financuar shpenzimet personale, blerjen e pasurive të paluajtshme, sende luksi dhe vepra arti.

Gjyqi i parë kishte të bënte me përvetësimin e 42 milionë zileve (9.9 milionë dollarë) nga një pjesë e fondit 1 miliardë dollarë dhe transferimin në llogaritë bankare të Najib Razak. Kjo është shuma minimale në raport me shumat e mëdha për të cilat ai konsiderohet të jetë përgjegjës./FrontOnline/

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera