×
 • Lajme
 • Lajme

  Vitia: Buxheti i vitit 2024, më i larti që i dedikohet shëndetësisë

  FrontOnline
  17 Nëntor 2023

  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, deklaroi se buxheti i vitit 2024 për shëndetësinë është buxheti më i lartë që i dedikohet Shëndetësisë, që nga paslufta.

  Në një postim të tij në Facebook, Vitia shtoi se në vitin 2019 buxheti për shëndetësi ishte 233 milionë, ndërsa ai vitit 2024 do të jetë mbi 345 milionë euro.

  “Për vitin e ardhshëm kemi buxhetuar:

  📍Rritje të buxhetit për listën e barnat esenciale

  📍Rritje e buxhetit për investime kapitale në klinika e spitale

  📍Buxhet për specializime të reja

  📍Buxhet për nisjen e Sistemit nformativ shëndetësor

  (Hapi I drejt sigurimeve shëndetësore)

  Transformimi i shëndetësisë publike – Rrugë e gjatë por e pakthyeshme”, shkroi Vitia.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë qëndrimit në Berlin të Gjermanisë është takuar me bashkëkryetarin e partisë gjermane SPD, Lars Klingbeil. Kurti...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  KEDS dhe Elektrosever kanë nënshkruar kontratën për normalizimin e shpërndarjes dhe të furnizimit me energji elektrike në pjesën veriore të Kosovës. Sipas...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi përmes një shkrimi në “X” ka bërë të ditur se ka marrë pjesë në Forumin Ballkanik të...
  Të tjera
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar edhe një herë lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai ka thënë...
  Sport09 Dhjetor 2023
  Milani po përgatitet të shesë Rade Kruniç në janar dhe ka vendosur një çmim në mes të interesit nga Fenerbahçe dhe Olympique...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian e ka mirëpritur nënshkrimin e sotëm të kontratës komerciale ndërmjet kompanisë energjetike të Kosovës KEDS dhe kompanisë, Elektrosever. BE-ja me...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në vazhdën e takimeve me degë, ka takuar sot strukturën e asaj...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Vrasja mizore e Liridona Admeajt, krim ky që tronditi vendin para disa javësh po vazhdon të hetohet, ndërkohë që pistat po zgjerohen...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.